DMU-inde, 2017
Liste genereret 12:49:28 - 28/03/2024
P15
60 m
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 8.08 | Ida Boe Rasmussen - 2003 | Greve Atletik | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
2 | 8.09 | Klara Skriver Loessl - 2002 | Ballerup AK | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
3 | 8.14 | Josephine Koch Jacobsen - 2003 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
4 | 8.16 | Mathilde Kreiberg Skou - 2002 | Århus 1900 | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
5 | 8.25 | Victoria Lendal - 2002 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
6 | 8.28 | Cecilie Gedsø Færge - 2003 | Ballerup AK | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
7 | 8.31 | Emilie Fayl von Hentaller - 2002 | Sparta AM | Düsseldorf , GER, Düsseldorf , GER | 2016-12-04 |
8 | 8.33 | Mathilde Gregersen - 2003 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
9 | 8.35 | Sarah Sækmose - 2002 | Vejle IF | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
10 | 8.37 | Sissel Taylor - 2002 | SG Atletik Svendborg | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
11 | 8.38 | Martha Danneskjold Rasmussen - 2002 | Århus 1900 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
12 | 8.44 | Angela Timm - 2003 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
13 | 8.44 | Ida Lyngby - 2002 | Sparta AM | Kronborg Games 1, Helsingør | 2017-01-07 |
14 | 8.45 | Birita Ryan - 2002 | Vejle IF | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
15 | 8.48 | Carla Nørremark - 2002 | Hvidovre AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
16 | 8.48 | Annika Haldbo - 2003 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
17 | 8.49 | Marie Høgh Larsen - 2003 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
18 | 8.50 | Annika K Eppers - 2002 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
19 | 8.50 | Freja Jensen - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
20 | 8.53 | Bjørk Nørremark - 2002 | Hvidovre AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
21 | 8.53 | Camilla S. Riis - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
22 | 8.56 | Liv Nedergaard - 2002 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
23 | 8.56 | Josefine Skifter Andersen - 2003 | Slagelse Atletik DELTA | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
24 | 8.57 | Mathilde Johanne Asp Jensen - 2003 | Vejle IF | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
25 | 8.57 | Augusta E. Bentsen - 2003 | IK Olympia | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
26 | 8.59 | Amalie Thrane - 2003 | Bagsværd AC | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
27 | 8.61 | Bára Jógvansdóttir Glerfoss - 2003 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
28 | 8.63 | Cecilie Carlsen - 2003 | Odense Atletik | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
29 | 8.67 | Iben Nørby Winther - 2003 | Bagsværd AC | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
30 | 8.67 | Klara Lind Toustrup - 2003 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
31 | 8.68 | Klara Winther Krustrup - 2003 | Århus 1900 | Sidstechancen, Aarhus | 2016-12-30 |
32 | 8.69 | Maja Hjorth Antvorskov - 2002 | Frederiksberg IF | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
33 | 8.69 | Selma Bertram - 2003 | Ballerup AK | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
34 | 8.71 | Sofie Froberg - 2002 | Århus 1900 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
35 | 8.71 | Emma Landberg - 2002 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
36 | 8.71 | Aranya Kanakalingam - 2003 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2017-01-17 |
37 | 8.72 | Signe Larsen - 2002 | FIF Hillerød | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
38 | 8.72 | Alberte Gravgaard - 2003 | AK Holstebro | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
39 | 8.74 | Rebecca Spiegelhauer - 2002 | Ballerup AK | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
40 | 8.74 | Josefine Sørensen - 2002 | Sparta AM | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
41 | 8.76 | Stinne Klausen - 2003 | Aalborg AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
42 | 8.76 | Naja Bertelsen - 2003 | Vejle IF | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
200 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 26.19 (1.2) | Josephine Koch Jacobsen - 2003 | Herlev Atletik | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
2 | 26.50 | Mathilde Kreiberg Skou - 2002 | Århus 1900 | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
3 | 26.55 (0.4) | Caroline Benfeldt Sørensen - 2002 | Roar Atletik | Orlando, USA, Orlando, USA | 2016-07-12 |
4 | 26.64 | Sarah Sækmose - 2002 | Vejle IF | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
5 | 26.96 (0.0) | Freja K. Madsen - 2002 | Herlev Atletik | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
6 | 27.20 (1.1) | Cecilie Gedsø Færge - 2003 | Ballerup AK | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
7 | 27.43 (1.4) | Kristine Kruse - 2002 | Slagelse Atletik DELTA | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
8 | 27.52 | Josefine Skifter Andersen - 2003 | Slagelse Atletik DELTA | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
9 | 27.55 (1.1) | Marie Falkebo Jensen - 2003 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
10 | 27.63 (1.9) | Ditte Hyldahl Svenningsen - 2002 | Skive AM | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
11 | 27.67 (-1.2) | Klara Skriver Loessl - 2002 | Ballerup AK | DT 1. div. øst, Bagsværd | 2016-05-22 |
12 | 27.67 (-0.5) | Sissel Taylor - 2002 | SG Atletik Svendborg | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
13 | 27.69 (1.1) | Emma S. Hansen - 2003 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
14 | 27.82 (0.5) | Martha Danneskjold Rasmussen - 2002 | Århus 1900 | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
15 | 27.89 | Mathilde Gregersen - 2003 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
16 | 27.93 | Amalie Thrane - 2003 | Bagsværd AC | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
17 | 27.93 (0.7) | Kamille D. Andersen - 2003 | Frederiksberg IF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
18 | 27.94 | Carla Nørremark - 2002 | Hvidovre AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
19 | 27.98 (-1.5) | Ida Boe Rasmussen - 2003 | Greve Atletik | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
20 | 28.02 (-0.3) | Helena Ring - 2002 | Amager AC | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
21 | 28.04 | Bjørk Nørremark - 2002 | Hvidovre AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
22 | 28.07 (-0.3) | Maja Felby - 2002 | Køge Atletik | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
23 | 28.08 | Victoria Lendal - 2002 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
24 | 28.08 (1.6) | Liv Nedergaard - 2002 | Sparta AM | Helsingborg, SWE, Helsingborg, SWE | 2016-07-08 |
25 | 28.19 (-1.4) | Anna Michaelsen - 2002 | Holte Atletik | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
26 | 28.22 | Annika Haldbo - 2003 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
27 | 28.41 (-1.7) | Ida Lyngby - 2002 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
28 | 28.51 (1.3) | Mille B Olesen - 2002 | Aalborg AM | LM, Sæby | 2016-05-03 |
29 | 28.53 | Angela Timm - 2003 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
30 | 28.53 | Bára Jógvansdóttir Glerfoss - 2003 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
31 | 28.56 | Sofie Spiegelhauer - 2002 | Sparta AM | Göteborgs Inomhus, Göteborg, SWE | 2017-02-05 |
32 | 28.61 | Karla Schärfe - 2003 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
33 | 28.68 | Annika K Eppers - 2002 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
34 | 28.70 (0.4) | Majken Lützen - 2003 | Ballerup AK | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
35 | 28.75 | Ida Marie Hartmann - 2002 | Århus 1900 | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
36 | 28.79 (1.9) | Emma Nørgaard Iversen - 2002 | Esbjerg AM | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
37 | 28.91 (-0.8) | Mai R Wærness - 2002 | Aalborg AM | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
38 | 28.94 (-1.5) | Esther Arce - 2002 | Amager AC | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
800 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 2.18.94 | Majken Lützen - 2003 | Ballerup AK | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
2 | 2.19.7 | Mille B Olesen - 2002 | Aalborg AM | Baneturnering 8, Aarhus | 2016-06-14 |
3 | 2.19.93 | Nikoline Høegh Ørum-Nielsen - 2002 | Sparta AM | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
4 | 2.20.32 | Maria Biskopstø - 2002 | Vejle IF | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
5 | 2.21.78 | Marie Falkebo Jensen - 2003 | Sparta AM | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
6 | 2.22.59 | Mie Hylling Axelsson - 2002 | Sparta AM | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
7 | 2.25.94 | Ellen Christensen - 2003 | Frederiksberg IF | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
8 | 2.26.3 | Kristine Mygind Sørensen - 2002 | AGF Atletik | Baneturnering 8, Aarhus | 2016-06-14 |
9 | 2.26.42 | Emilie Bøg Ekholm - 2002 | IK Hellas | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
10 | 2.27.75 | Emma S. Hansen - 2003 | Aalborg AM | Onsdagsstævne, Aalborg | 2016-08-17 |
11 | 2.28.49 | Martha Danneskjold Rasmussen - 2002 | Århus 1900 | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
12 | 2.28.99 | Kamille D. Andersen - 2003 | Frederiksberg IF | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
13 | 2.30.24 | Josefine Munksdorf - 2002 | Hvidovre AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
14 | 2.30.64 | Louise Høkilde Wassmann - 2003 | Greve Atletik | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
15 | 2.31.25 | Helena Ring - 2002 | Amager AC | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
16 | 2.32.10 | Kristine Kruse - 2002 | Slagelse Atletik DELTA | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
17 | 2.32.75 | Freja K. Madsen - 2002 | Herlev Atletik | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
18 | 2.33.0 | Sofie Froberg - 2002 | Århus 1900 | Baneturnering 14, Aarhus | 2016-08-09 |
19 | 2.33.01 | Ellen Lawaetz - 2002 | Sparta AM | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
20 | 2.33.12 | Alma Søttrup - 2003 | Ballerup AK | Baneturneringen, Østerbro | 2016-06-16 |
21 | 2.34.22 | Sarah Sækmose - 2002 | Vejle IF | Sydjysk 4-kamp, Kolding | 2016-10-01 |
22 | 2.34.35 | Caroline Rødgaard Jessen - 2002 | Herlev Atletik | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
23 | 2.34.36 | Solveig M Johannsen - 2003 | Aabenraa IG | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
24 | 2.34.88 | Astrid Hein Traulsen - 2002 | Esbjerg AM | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
25 | 2.34.96 | Sarah Glad - 2003 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
26 | 2.35.37 | Cecilie Carlsen - 2003 | Odense Atletik | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
27 | 2.36.09 | Amalie Schade Kanstrup - 2003 | Viborg AM | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
28 | 2.36.34 | Josephine Elgaard Møller - 2003 | Kolding KFUM | Sydjysk 4-kamp, Kolding | 2016-10-01 |
29 | 2.36.49 | Sofie Spiegelhauer - 2002 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
30 | 2.36.57 | Amalie Boeck - 2003 | Frederiksberg IF | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
31 | 2.37.06 | Clara Lund-Sørensen - 2002 | Amager AC | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
32 | 2.37.21 | Mathilde Winther - 2002 | Blovstrød Løverne | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
33 | 2.37.27 | Marie Maegaard Bech - 2002 | Bagsværd AC | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
34 | 2.37.95 | Unna Ró Jacobsen - 2002 | Færøerne | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
35 | 2.38.38 | Katrine Risvig - 2003 | Skive AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
36 | 2.39.07 | Laura Rothschild - 2002 | Københavns IF | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
1500 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 4.42.10 | Nikoline Høegh Ørum-Nielsen - 2002 | Sparta AM | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
2 | 4.49.46 | Marie Falkebo Jensen - 2003 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
3 | 4.53.1 | Kristine Mygind Sørensen - 2002 | AGF Atletik | Klubstævne, Aarhus | 2016-09-08 |
4 | 4.53.87 | Maria Biskopstø - 2002 | Vejle IF | Helsingborg, SWE, Helsingborg, SWE | 2016-07-08 |
5 | 4.59.00 | Mie Hylling Axelsson - 2002 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
6 | 5.07.19 | Jana Mittún - 2003 | Færøerne | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
7 | 5.07.37 | Ellen Christensen - 2003 | Frederiksberg IF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
8 | 5.08.21 | Kamille D. Andersen - 2003 | Frederiksberg IF | Eurotrack, Frederiksberg | 2016-06-04 |
9 | 5.09.10 | Emilie Bøg Ekholm - 2002 | IK Hellas | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
10 | 5.11.34 | Beathe Gejl - 2002 | AGF Atletik | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
11 | 5.14.25 | Alma Søttrup - 2003 | Ballerup AK | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
12 | 5.16.65 | Marie-Louise Jørgensen - 2003 | Kolding KFUM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
13 | 5.16.69 | Caroline Rødgaard Jessen - 2002 | Ballerup AK | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
14 | 5.17.23 | Mathilde Grønlund Rasmussen - 2003 | Ballerup AK | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
15 | 5.18.00 | Maria B. Brorsen - 2003 | Københavns IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
16 | 5.18.10 | Mathilde Winther - 2002 | Blovstrød Løverne | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
17 | 5.18.58 | Laura Rothschild - 2002 | Københavns IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
18 | 5.21.73 | Amalie Boeck - 2003 | Frederiksberg IF | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
19 | 5.22.05 | Marie Maegaard Bech - 2002 | Bagsværd AC | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
20 | 5.24.90 | Ida Palbo - 2003 | FIF Hillerød | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
21 | 5.25.69 | Ulrikke Juul Søeborg - 2003 | Helsingør IF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
22 | 5.28.71 | Katrine Risvig - 2003 | Skive AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
23 | 5.32.19 | Nanna Elmer - 2003 | Københavns IF | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
24 | 5.33.58 | Unna Ró Jacobsen - 2002 | Færøerne | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
25 | 5.34.17 | Thora Kjærgaard - 2002 | Fremad Holbæk | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
26 | 5.37.24 | Ditte Stærk Sørensen - 2003 | Viborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
27 | 5.38.15 | Regitze Steenberg - 2003 | Sparta AM | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
28 | 5.44.07 | Cecilie Carlsen - 2003 | Odense Atletik | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
29 | 5.48.2 | Karoline Tougaard - 2002 | Herning GF | Ønskestævne, Herning | 2016-10-11 |
30 | 5.52.60 | Kristianna S. Joensen - 2003 | Færøerne | TF Stórkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-18 |
31 | 5.56.07 | Laura H. Weichmann - 2002 | Københavns IF | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
32 | 5.57.39 | Sofie Clausen - 2002 | Aabenraa IG | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
33 | 5.57.6 | Mathilde Østergaard - 2002 | SIK 80 | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
34 | 5.59.33 | Asta Mersebach - 2002 | Gentofte IK | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
35 | 6.02.3 | Celina Skytte - 2002 | AGF Atletik | Klubstævne, Aarhus | 2016-09-08 |
36 | 7.19.52 | Annika Nordtug - 2002 | Skive AM | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
3000 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 10.13.83 | Nikoline Høegh Ørum-Nielsen - 2002 | Sparta AM | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
2 | 10.40.86 | Maria Biskopstø - 2002 | Vejle IF | Helsingborg, SWE, Helsingborg, SWE | 2016-07-08 |
3 | 10.41.83 | Kristine Mygind Sørensen - 2002 | AGF Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
4 | 10.42.70 | Nanna Lysemose Poulsen - 2002 | SAK-77 | Midtjyske mesterskaber, Silkeborg | 2016-10-02 |
5 | 10.48.26 | Alma Søttrup - 2003 | Ballerup AK | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
6 | 10.52.37 | Mathilde Grønlund Rasmussen - 2003 | Ballerup AK | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
7 | 11.15.74 | Marie-Louise Jørgensen - 2003 | Kolding KFUM | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
8 | 11.19.61 | Mathilde Winther - 2002 | Blovstrød Løverne | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
9 | 11.22.76 | Caroline Rødgaard Jessen - 2002 | Herlev Atletik | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
10 | 11.28.12 | Ulrikke Juul Søeborg - 2003 | Helsingør IF | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
11 | 11.35.21 | Kamille D. Andersen - 2003 | Frederiksberg IF | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
12 | 11.41.08 | Katrine Risvig - 2003 | Skive AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
13 | 11.44.14 | Mie Hylling Axelsson - 2002 | Sparta AM | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
14 | 11.45.2 | Dina Gylling - 2002 | Aabenraa IG | Regionsstævne, Haderslev | 2016-05-26 |
15 | 11.45.89 | Agnes Rold - 2002 | Helsingør IF | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
16 | 11.54.12 | Ditte Stærk Sørensen - 2003 | Viborg AM | DTU indl. vest, Aalborg | 2016-05-28 |
17 | 12.02.62 | Louise Høkilde Wassmann - 2003 | Greve Atletik | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
18 | 12.11.31 | Amalie Boeck - 2003 | Frederiksberg IF | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
19 | 12.13.32 | Marie Maegaard Bech - 2002 | Bagsværd AC | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
20 | 12.17.72 | Silje Noe - 2003 | AGF Atletik | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
21 | 12.35.23 | Regitze Steenberg - 2003 | Sparta AM | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
22 | 12.56.1 | Sofie Clausen - 2002 | Aabenraa IG | Regionsstævne, Haderslev | 2016-05-26 |
23 | 13.08.04 | Clara Lund-Sørensen - 2002 | Amager AC | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
24 | 13.12.97 | Lizette Nikolajsen - 2003 | Esbjerg AM | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
25 | 13.22.56 | Karoline Tougaard - 2002 | Herning GF | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
26 | 14.19.33 | Anna Møller Mandal - 2003 | Greve Atletik | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
Kuglestød
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 12.15 | Sara Kjær Andersen - 2002 | Vejle IF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
2 | 10.72 | Laura Zilstorff - 2002 | Greve Atletik | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
3 | 9.75 | Nikoline Stellan Jensen - 2002 | SIK 80 | LDM inde, Dybvad | 2016-11-06 |
4 | 9.08 | Sofie Froberg - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
5 | 8.88 | Josefine Bromerholm - 2003 | Viborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
6 | 8.58 | Anne Lorenzen - 2002 | Hvidovre AM | Indestævne 1, Hvidovre | 2016-12-03 |
7 | 8.49 | Astrid Kjeldsteen - 2002 | Viborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
8 | 8.30 | Frederikke Fløjgaard - 2002 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
9 | 8.02 | Rebecca Spiegelhauer - 2002 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
10 | 7.66 | Martha Danneskjold Rasmussen - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
11 | 7.56 | Lea Simmelsgaard - 2002 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
12 | 7.29 | Camilla S. Riis - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
13 | 7.23 | Josephine Idriss Kise - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
14 | 7.12 | Mila Stojanovic - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
15 | 6.68 | Amalie Schade Kanstrup - 2003 | Viborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
16 | 6.67 | Christine Kjestrup Jørgensen - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
17 | 6.66 | Amalie Rudrasingam - 2003 | Herning GF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
18 | 6.50 | Signe Lehmann - 2002 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
19 | 6.23 | Lea Jentoft Hansen-Damm - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
20 | 5.96 | Sarah Lundgaard Madsen - 2002 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
21 | 5.58 | Ella Kreisby-Pedersen - 2003 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
22 | 5.52 | Olivia Sommer - 2003 | Herning GF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
23 | 5.47 | Kathrine Rogers - 2003 | Frederiksberg IF | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
24 | 5.12 | Rosa Lykke Jørgensen - 2003 | Herning GF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
25 | 5.04 | Kristine Kildehøj - 2003 | Herning GF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
Højdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 1.45 | Martha Danneskjold Rasmussen - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
2 | 1.43 | Helene Lund - 2003 | Hjørring Atletik | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
3 | 1.41 | Sarah Lundgaard Madsen - 2002 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
4 | 1.41 | Emilie Ø. Larsen - 2002 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
5 | 1.40 | Nikoline Stellan Jensen - 2002 | SIK 80 | LDM inde, Dybvad | 2016-11-20 |
6 | 1.35 | Anne Lorenzen - 2002 | Hvidovre AM | Indestævne 1, Hvidovre | 2016-12-03 |
7 | 1.35 | Laura Juul Pallesen - 2003 | Amager AC | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
8 | 1.35 | Nanna Tveen Høgsberg - 2003 | Skive AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
9 | 1.35 | Johanne Westergaard - 2002 | Aalborg AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
10 | 1.35 | Mathilde Johanne Asp Jensen - 2003 | Vejle IF | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
11 | 1.35 | Julie Svare - 2003 | Amager AC | Indestævne 1, Hvidovre | 2016-12-03 |
12 | 1.34 | Josefine Bromerholm - 2003 | Viborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
13 | 1.30 | Alberte Brogaard Jensen - 2003 | Hjørring Atletik | LDM inde, Dybvad | 2016-11-20 |
14 | 1.30 | Kathrine Rogers - 2003 | Frederiksberg IF | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
15 | 1.25 | Rie Oreskov - 2003 | Frederiksberg IF | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
16 | 1.25 | Malene Laursen - 2002 | Rødding AK | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
17 | 1.25 | Anna Dalager - 2003 | Odense Atletik | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
18 | 1.21 | Anna Mai Skaarup - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
19 | 1.21 | Christine Kjestrup Jørgensen - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
Længdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 4.61 | Sara Olsson - 2002 | Greve Atletik | Indestævne 1, Hvidovre | 2016-12-03 |
2 | 4.50 | Sara Kjær Andersen - 2002 | Vejle IF | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
3 | 4.43 | Carla Nørremark - 2002 | Hvidovre AM | Indestævne 1, Hvidovre | 2016-12-03 |
4 | 4.34 | Freja Jensen - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
5 | 4.31 | Sofie Froberg - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
6 | 4.24 | Johanne Westergaard - 2002 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
7 | 4.16 | Mai R Wærness - 2002 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
8 | 3.92 | Teresa Boel - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
9 | 3.91 | Amalie Schade Kanstrup - 2003 | Viborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
10 | 3.87 | Anna Mai Skaarup - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
11 | 3.83 | Signe Lehmann - 2002 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
12 | 3.68 | Josephine Idriss Kise - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
13 | 3.63 | Mila Stojanovic - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
14 | 3.58 | Nikoline Stellan Jensen - 2002 | SIK 80 | LDM inde, Dybvad | 2016-11-20 |
15 | 3.23 | Christine Kjestrup Jørgensen - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
16 | 3.05 | Rosa Lykke Jørgensen - 2003 | Herning GF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
17 | 2.96 | Olivia Sommer - 2003 | Herning GF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
18 | 2.92 | Lea Jentoft Hansen-Damm - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
Trespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 9.08 | Freja Jensen - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
2 | 8.70 | Cirkeline Hindsberg - 2002 | Greve Atletik | Indestævne 1, Hvidovre | 2016-12-03 |
3 | 8.64 | Josephine Idriss Kise - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
4 | 8.14 | Nikoline Stellan Jensen - 2002 | SIK 80 | LDM inde, Dybvad | 2016-11-06 |
Stangspring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 2.80 | Klara Skriver Loessl - 2002 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
2 | 2.50 | Annika Mejls Ramsgaard - 2003 | AK Holstebro | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
3 | 2.50 | Sara Harsmann - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
4 | 2.50 | Rebecca Spiegelhauer - 2002 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
5 | 2.50 | Kamille Frost - 2002 | Randers Atletik Freja | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
6 | 2.40 | Cathrine Brund - 2002 | Randers Atletik Freja | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
7 | 2.20 | Iben Opstrup Wedel - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
8 | 2.00 | Josefine Bromerholm - 2003 | Viborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
60 m hæk
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 9.30 | Ida Boe Rasmussen - 2003 | Greve Atletik | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
2 | 9.35 | Karla Schärfe - 2003 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
3 | 9.44 | Mathilde Kreiberg Skou - 2002 | Århus 1900 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
4 | 9.48 | Annika Haldbo - 2003 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
5 | 9.60 | Mathilde Gregersen - 2003 | Aalborg AM | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
6 | 9.61 | Sarah Sækmose - 2002 | Vejle IF | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
7 | 9.63 | Klara Skriver Loessl - 2002 | Ballerup AK | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
8 | 9.74 | Rikke Breinholt - 2003 | Hvide Sande KFUM Atletik | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
9 | 9.87 | Josephine Koch Jacobsen - 2003 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
10 | 9.97 | Laura Juul Pallesen - 2003 | Amager AC | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
11 | 10.02 | Alberte Gravgaard - 2003 | AK Holstebro | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
12 | 10.02 | Josefine Skifter Andersen - 2003 | Slagelse Atletik DELTA | Mangekamp, Østerbro | 2017-01-07 |
13 | 10.03 | Mathilde Johanne Asp Jensen - 2003 | Vejle IF | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
14 | 10.06 | Klara Winther Krustrup - 2003 | Århus 1900 | Sidstechancen, Aarhus | 2016-12-30 |
15 | 10.34 | Ellen Lawaetz - 2002 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
16 | 10.35 | Carla Nørremark - 2002 | Hvidovre AM | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
17 | 10.46 | Liv Nedergaard - 2002 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
18 | 10.51 | Laura Zilstorff - 2002 | Greve Atletik | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
19 | 10.61 | Solveig M Johannsen - 2003 | Aabenraa IG | Flensborg, GER, Flensborg, GER | 2017-01-08 |
20 | 10.62 | Ida Marie Hartmann - 2002 | Århus 1900 | Sidstechancen, Aarhus | 2016-12-30 |
21 | 10.77 | Josefine Munksdorf - 2002 | Hvidovre AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
22 | 10.82 | Bjørk Nørremark - 2002 | Hvidovre AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
23 | 10.97 | Alberthe Wiedemann Simonsen - 2002 | Sparta AM | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
24 | 11.01 | Johanne Westergaard - 2002 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
25 | 11.03 | Annika K Eppers - 2002 | Sparta AM | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
26 | 11.07 | Victoria Niebuhr - 2003 | Aabenraa IG | Flensborg, GER, Flensborg, GER | 2017-01-08 |
27 | 11.07 | Anna Katrine Larsen - 2003 | FIF Hillerød | Kronborg Games 1, Helsingør | 2017-01-07 |
28 | 11.07 | Liva Johanne Vilhelmsen - 2002 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
29 | 11.09 | Mille Albinus Hjermitslev - 2002 | Århus 1900 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
30 | 11.29 | Alberte Ulrik - 2003 | Københavns IF | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
31 | 11.42 | Sara Kjær Andersen - 2002 | Vejle IF | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
32 | 11.47 | Alma Krantz - 2002 | Sparta AM | Mangekamp, Østerbro | 2017-01-07 |
33 | 11.53 | Cirkeline Hindsberg - 2002 | Greve Atletik | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
34 | 11.78 | Josefine Sørensen - 2002 | Sparta AM | Kronborg Games 1, Helsingør | 2017-01-07 |
35 | 12.14 | Nanna Elmer - 2003 | Københavns IF | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
36 | 12.32 | Sofie Clausen - 2002 | Aabenraa IG | Flensborg, GER, Flensborg, GER | 2017-01-08 |
37 | 12.52 | Dina Gylling - 2002 | Aabenraa IG | Flensborg, GER, Flensborg, GER | 2017-01-08 |
38 | 13.03 | Liva Vendelboe Hagensen - 2003 | Amager AC | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
39 | 13.07 | Marie Meyer Have - 2003 | Frederiksberg IF | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
40 | 13.44 | Olivia Helleskov Batko - 2003 | Sparta AM | Kronborg Games 1, Helsingør | 2017-01-07 |
41 | 13.80 | Ida Katrine Færk Mortesen - 2002 | Roar Atletik | Mangekamp, Østerbro | 2017-01-07 |
42 | 14.10 | Alberte Brogaard Jensen - 2003 | Hjørring Atletik | Sidste chance, Aalborg | 2016-12-27 |
P17
60 m
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 7.85 | Mathilde Prietzel Nielsen - 2000 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
2 | 8.06 | Kamille Busch Hansen - 2000 | Hvidovre AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
3 | 8.12 | Mie Mikkelsen - 2001 | Aabenraa IG | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
4 | 8.15 | Marie Paule Dahi - 2001 | Greve Atletik | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
5 | 8.17 | Astrid Lykke - 2000 | Helsingør IF | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
6 | 8.21 | Olivia Tuokila (u) - 2000 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
7 | 8.22 | Elisabeth H. Simonsen - 2001 | Hvidovre AM | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
8 | 8.27 | Naja Vinther - 2000 | Helsingør IF | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
9 | 8.30 | Laura Haslund-Christensen - 2001 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
10 | 8.32 | Julie Maack Bøye - 2000 | AGF Atletik | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
11 | 8.33 | Georgine Wieth-Kltgaard - 2001 | Holte Atletik | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
12 | 8.33 | Julie Bols - 2001 | Aalborg AM | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
13 | 8.34 | Louise B. Moore - 2001 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
14 | 8.34 | Hannah Illum Petersen - 2000 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
15 | 8.37 | Maria Skov Kragh - 2001 | Sparta AM | Kronborg Games 1, Helsingør | 2017-01-07 |
16 | 8.37 | Nathalie Richter-Mikkelsen - 2000 | Aalborg AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
17 | 8.40 | Ida Beiter Bomme - 2001 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
18 | 8.40 | Olivia Thorsgaard - 2000 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
19 | 8.40 | Sarah Kristensen - 2000 | Skive AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
20 | 8.43 | Lili Kökény - 2001 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
21 | 8.45 | Amalie Molander Pedersen - 2000 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
22 | 8.47 | Ellen Geckler Friborg - 2000 | Bagsværd AC | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
23 | 8.47 | Ida Boel - 2000 | Esbjerg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
24 | 8.48 | Katrine Hoelgaard - 2001 | Aalborg AM | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
25 | 8.48 | Josefine Bundgaard-Hansen - 2000 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
26 | 8.50 | Sara B. Olsen - 2001 | Helsingør IF | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
27 | 8.50 | Laura Valentin Jensen - 2001 | Helsingør IF | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
28 | 8.51 | Viktoria Dommer - 2001 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
29 | 8.52 | Freja Wærness - 2000 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
30 | 8.53 | Katrine Vad Mortensen - 2001 | SAK-77 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
31 | 8.53 | Misja B. Jepsen - 2001 | Hvidovre AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
32 | 8.55 | Ida L Jespersen - 2000 | Ballerup AK | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
33 | 8.56 | Roze Gad Akrawi - 2000 | Esbjerg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
34 | 8.58 | Mathilde Weber Skorstensgaard - 2001 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
35 | 8.62 | Clara Iversen Peters - 2000 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
36 | 8.64 | Sofie Rasmussen - 2000 | Københavns IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
37 | 8.67 | Emma Guldager - 2001 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
38 | 8.67 | Julie Harsmann - 2000 | Århus 1900 | Sidstechancen, Aarhus | 2016-12-30 |
39 | 8.73 | Andrea Öbro Jakobsen - 2001 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
40 | 8.73 | Ursula Weiglin - 2001 | AGF Atletik | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
41 | 8.73 | Sigrid Scholten - 2001 | Dybvad IK | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
42 | 8.74 | Cecilie Anna Næsby - 2000 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
200 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 25.00 (2.0) | Mathilde Prietzel Nielsen - 2000 | Aalborg AM | DT finale, Østerbro | 2016-09-10 |
2 | 25.59 (-0.5) | Olivia Tuokila (u) - 2000 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
3 | 25.94 (0.0) | Kamille Busch Hansen - 2000 | Frederiksberg IF | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
4 | 26.07 (1.4) | Mathilde Yttesen - 2001 | Amager AC | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
5 | 26.18 | Nathalie Richter-Mikkelsen - 2000 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
6 | 26.30 (2.0) | Mie Mikkelsen - 2001 | Aabenraa IG | DT finale, Østerbro | 2016-09-10 |
7 | 26.53 (-2.0) | Olivia Thorsgaard - 2000 | Sparta AM | Eurotrack, Frederiksberg | 2016-06-04 |
8 | 26.58 (-1.0) | Viktoria Dommer - 2001 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
9 | 26.79 (0.5) | Thea Lyng Møller Jensen - 2001 | Århus 1900 | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
10 | 26.94 | Freja Wærness - 2000 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
11 | 26.95 (-1.4) | Naja Vinther - 2000 | Helsingør IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
12 | 27.05 (0.0) | Cecilie Anna Næsby - 2000 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
13 | 27.11 (0.0) | Julie Kalstrup Schultz - 2000 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
14 | 27.13 (0.3) | Hannah Illum Petersen - 2000 | Sparta AM | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
15 | 27.20 | Ida Beiter Bomme - 2001 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
16 | 27.25 (-1.2) | Ellen Geckler Friborg - 2000 | Bagsværd AC | DT 1. div. øst, Bagsværd | 2016-05-22 |
17 | 27.31 (1.4) | Alberte Riber Jakobsen - 2001 | Hvidovre AM | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
18 | 27.32 | Laura Haslund-Christensen - 2001 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
19 | 27.32 (-1.1) | Ida Boel - 2000 | Esbjerg AM | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
20 | 27.34 | Julie Maack Bøye - 2000 | AGF Atletik | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
21 | 27.39 (0.0) | Roze Gad Akrawi - 2000 | Esbjerg AM | DT kval, Bagsværd | 2016-09-11 |
22 | 27.39 (0.5) | Katarina Hessner Hansen - 2001 | Bagsværd AC | Eurotrack, Frederiksberg | 2016-06-04 |
23 | 27.41 (-0.9) | Tippi Nielsen - 2001 | Holte Atletik | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
24 | 27.48 | Louise B. Moore - 2001 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
25 | 27.48 (0.5) | Josefine Bundgaard-Hansen - 2000 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
26 | 27.51 (0.5) | Nina Lund - 2001 | Vejen AF | Regionsstorstævne, Esbjerg | 2016-05-28 |
27 | 27.52 (0.5) | Laura Nørrung Poulsen - 2000 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
28 | 27.53 | Lili Kökény - 2001 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
29 | 27.54 | Katrine Hoelgaard - 2001 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
30 | 27.61 | Laura Valentin Jensen - 2001 | Helsingør IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
31 | 27.63 (-2.0) | Betty-Marie Njor Boisen - 2000 | Sparta AM | Eurotrack, Frederiksberg | 2016-06-04 |
32 | 27.71 (-0.9) | Amalie Molander Pedersen - 2000 | Frederiksberg IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
33 | 27.76 | Elisabeth H. Simonsen - 2001 | Hvidovre AM | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
34 | 27.82 | Marie Paule Dahi - 2001 | Greve Atletik | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
35 | 27.93 (-1.1) | Ida L Jespersen - 2000 | Ballerup AK | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
36 | 28.05 (-1.7) | Mathilde Weber Skorstensgaard - 2001 | Århus 1900 | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
37 | 28.10 (-0.3) | Kathrine Hede Krogh - 2000 | Århus 1900 | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
38 | 28.23 | Misja B. Jepsen - 2001 | Hvidovre AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
400 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 56.89 | Nathalie Richter-Mikkelsen - 2000 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
2 | 57.99 | Olivia Thorsgaard - 2000 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
3 | 58.11 | Freja Wærness - 2000 | Aalborg AM | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
4 | 59.04 | Cecilie Anna Næsby - 2000 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
5 | 59.14 | Mathilde Prietzel Nielsen - 2000 | Aalborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
6 | 59.64 | Anna Mark Helwigh - 2000 | Sparta AM | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
7 | 59.70 | Mathilde Yttesen - 2001 | Amager AC | Baneturneringen, Frederiksberg | 2016-07-07 |
8 | 59.94 | Laura Nørrung Poulsen - 2000 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
9 | 1.00.04 | Ida Jørgensen - 2001 | Aalborg AM | Onsdagsstævne, Aalborg | 2016-06-15 |
10 | 1.00.31 | Viktoria Dommer - 2001 | Sparta AM | UP-stævne 1, Østerbro | 2016-05-12 |
11 | 1.00.38 | Olivia Tuokila (u) - 2000 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
12 | 1.00.50 | Oddvör Josephsen - 2001 | Vejle IF | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
13 | 1.00.58 | Elena Johansen - 2001 | Helsingør IF | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
14 | 1.00.84 | Clara Iversen Peters - 2000 | Aalborg AM | DT finale, Østerbro | 2016-09-10 |
15 | 1.01.17 | Anne Bonderup Andersen - 2001 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
16 | 1.01.43 | Roze Gad Akrawi - 2000 | Esbjerg AM | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
17 | 1.02.08 | Nanna Muurholm - 2001 | Aalborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
18 | 1.02.97 | Tine Østergaard - 2000 | Bagsværd AC | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
19 | 1.02.99 | Sofie Haahr - 2000 | Esbjerg AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
20 | 1.03.26 | Laura Haslund-Christensen - 2001 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
21 | 1.04.05 | Julie Kalstrup Schultz - 2000 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
22 | 1.04.06 | Elisabeth H. Simonsen - 2001 | Hvidovre AM | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
23 | 1.04.43 | Cecilie Boesdal - 2001 | Sparta AM | UP-stævne 1, Østerbro | 2016-05-12 |
24 | 1.04.54 | Josefine Bundgaard-Hansen - 2000 | SAK-77 | Baneturnering 5, Skive | 2016-05-25 |
25 | 1.04.65 | Matilde Willer - 2000 | Sparta AM | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
26 | 1.04.81 | Malene Schelde - 2000 | Vordingborg AC | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
27 | 1.04.94 | Nikoline L. Laursen - 2000 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
28 | 1.05.10 | Katinka Valentin Hald - 2000 | Frederiksberg IF | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
29 | 1.05.53 | Tine Hoffmann Nielsen - 2000 | Århus 1900 | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
30 | 1.06.04 | Sarah Hansen - 2000 | AK Holstebro | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
31 | 1.06.05 | Liv L Nielsen - 2001 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
32 | 1.06.25 | Thora Dahl Diekhøner - 2001 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
33 | 1.06.39 | Jasmin Boe Rasmussen - 2000 | Greve Atletik | Helsingborg, SWE, Helsingborg, SWE | 2016-07-08 |
34 | 1.07.37 | Anna Sofie Frænde - 2001 | Sparta AM | UP-stævne 1, Østerbro | 2016-05-12 |
35 | 1.07.56 | Urd Reginsdóttir á Lofti - 2001 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
36 | 1.07.82 | Karen Mølgaard Rasmussen - 2000 | AGF Atletik | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
37 | 1.08.37 | Teresa Bláhamar - 2001 | Færøerne | TF Stórkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-18 |
38 | 1.08.86 | Estir Borðoy - 2001 | Færøerne | TF Stórkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-18 |
800 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 2.10.55 | Nathalie Richter-Mikkelsen - 2000 | Aalborg AM | Nålestævne, Aalborg | 2016-05-11 |
2 | 2.11.93 | Anna Mark Helwigh - 2000 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
3 | 2.16.5 | Ida Jørgensen - 2001 | Aalborg AM | Baneturnering 8, Aarhus | 2016-06-14 |
4 | 2.16.82 | Anne Bonderup Andersen - 2001 | Aalborg AM | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
5 | 2.16.89 | Ingrid Eckardt - 2001 | Sparta AM | Biel/Bienne, CHZ, Biel/Bienne, CHZ | 2017-01-28 |
6 | 2.18.02 | Oddvör Josephsen - 2001 | Vejle IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
7 | 2.18.07 | Elena Johansen - 2001 | Helsingør IF | Baneturneringen, Østerbro | 2016-06-16 |
8 | 2.19.10 | Cecilie Møller-Jensen - 2001 | Bagsværd AC | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
9 | 2.19.81 | Sophie Søefeldt - 2000 | Sparta AM | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
10 | 2.20.37 | Laura Nørrung Poulsen - 2000 | Sparta AM | NM Mangekamp, Huddinge, SWE | 2016-06-11 |
11 | 2.20.7 | Laura Astrup - 2000 | Århus 1900 | Baneturnering 8, Aarhus | 2016-06-14 |
12 | 2.22.73 | Clara Iversen Peters - 2000 | Aalborg AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
13 | 2.23.99 | Caroline Højgaard - 2000 | AGF Atletik | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
14 | 2.24.66 | Tine Østergaard - 2000 | Bagsværd AC | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
15 | 2.24.82 | Amanda Amaloo - 2000 | Sparta AM | Baneturnering 6, Bagsværd | 2016-06-02 |
16 | 2.25.13 | Nanna Muurholm - 2001 | Aalborg AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
17 | 2.25.47 | Mathilde Brüchle Kodal - 2001 | Århus 1900 | Aarhus Youth Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
18 | 2.26.57 | Frida Uhrskov - 2001 | Helsingør IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
19 | 2.27.68 | Cecilie Boesdal - 2001 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
20 | 2.28.23 | Marie Møller Schmidt - 2001 | Viborg AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
21 | 2.28.82 | Laura Haslund-Christensen - 2001 | Frederiksberg IF | DT 1. div. øst, Bagsværd | 2016-05-22 |
22 | 2.28.88 | Mie Gam - 2001 | Viborg AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
23 | 2.29.04 | Matilde Willer - 2000 | Sparta AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
24 | 2.29.29 | Anna Sofie Frænde - 2001 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
25 | 2.30.54 | Hannah Illum Petersen - 2000 | Sparta AM | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
26 | 2.31.67 | Liv L Nielsen - 2001 | Aalborg AM | Nålestævne, Aalborg | 2016-05-11 |
27 | 2.32.22 | Catharina Thorn - 2000 | Esbjerg AM | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
28 | 2.32.92 | Laura Helmer - 2001 | Fremad Holbæk | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
29 | 2.33.07 | Sandra Reimer Bagge Jensen - 2001 | Aalborg AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
30 | 2.34.61 | Malene Schelde - 2000 | Vordingborg AC | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
31 | 2.35.46 | Augusta Maria Grønborg Christensen - 2000 | Blovstrød Løverne | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
32 | 2.36.53 | Elin Kristina Ryan - 2000 | Færøerne | 2. TF Stòrkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-11 |
33 | 2.37.34 | Sigrid Scholten - 2001 | Dybvad IK | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
34 | 2.39.14 | Viktorija Thomsen - 2001 | SG Atletik Svendborg | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
35 | 2.39.46 | Isabella Sørensen - 2000 | AK Brøndby | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
36 | 2.40.70 | Katarina Hessner Hansen - 2001 | Bagsværd AC | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
1500 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 4.26.06 | Anna Mark Helwigh - 2000 | Sparta AM | Copenhagen Athletic Games, Østerbro | 2016-06-18 |
2 | 4.32.16 | Sophie Søefeldt - 2000 | Sparta AM | Mannheim, GER, Mannheim, GER | 2016-06-25 |
3 | 4.35.89 | Ingrid Eckardt - 2001 | Sparta AM | Karlsruhe, GER, Karlsruhe, GER | 2016-05-20 |
4 | 4.42.07 | Anastacia Damm - 2001 | Kolding KFUM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
5 | 4.49.04 | Ida Jørgensen - 2001 | Aalborg AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
6 | 4.50.06 | Oddvör Josephsen - 2001 | Vejle IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
7 | 4.50.63 | Amanda Amaloo - 2000 | Sparta AM | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
8 | 4.55.04 | Marie Møller Schmidt - 2001 | Viborg AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
9 | 4.56.02 | Laura Astrup - 2000 | Århus 1900 | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
10 | 4.57.86 | Laura Valgreen Petersen - 2000 | Odense Atletik | DT finale, Østerbro | 2016-09-10 |
11 | 4.58.08 | Mie Gam - 2001 | Viborg AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
12 | 4.59.11 | Elena Johansen - 2001 | Helsingør IF | Eurotrack, Frederiksberg | 2016-06-04 |
13 | 5.00.32 | Anne Bonderup Andersen - 2001 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
14 | 5.05.8 | Liv L Nielsen - 2001 | Aalborg AM | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
15 | 5.08.57 | Anna Sofie Frænde - 2001 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
16 | 5.09.01 | Matilde Willer - 2000 | Sparta AM | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
17 | 5.09.07 | Vigga Bang-Larsen - 2001 | Odense Atletik | Bialogard, POL, Bialogard, POL | 2016-07-23 |
18 | 5.12.57 | Emilie Jepsen - 2000 | Viborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
19 | 5.13.69 | Laura Helmer - 2001 | Fremad Holbæk | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
20 | 5.13.99 | Sofie Hintz - 2000 | Aalborg Øst RRC | Onsdagsstævne, Aalborg | 2016-06-15 |
21 | 5.15.60 | Nanna Muurholm - 2001 | Aalborg AM | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
22 | 5.19.05 | Catharina Thorn - 2000 | Esbjerg AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
23 | 5.26.90 | Asta Kamp Hermansen - 2001 | Århus 1900 | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
24 | 5.30.06 | Johanne Hyldgaard Bach - 2000 | Viborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
25 | 5.30.41 | Maya Haghfelt - 2000 | Helsingør IF | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
26 | 5.30.90 | Mathilde Brüchle Kodal - 2001 | Århus 1900 | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
27 | 5.31.6 | Solveig Maribo - 2000 | AGF Atletik | Baneturnering 8, Aarhus | 2016-06-14 |
28 | 5.32.62 | Cathrine L. Andersen - 2000 | Esbjerg AM | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
29 | 5.38.05 | Viktorija Thomsen - 2001 | SG Atletik Svendborg | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
30 | 5.41.35 | Elin Kristina Ryan - 2000 | Færøerne | TF Stórkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-18 |
31 | 5.47.46 | Caroline Nørgaard - 2001 | Holte Atletik | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
32 | 5.47.61 | Estir Borðoy - 2001 | Færøerne | TF Stórkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-18 |
33 | 6.02.8 | Sofie Vittrup - 2001 | AGF Atletik | Klubstævne, Aarhus | 2016-09-08 |
34 | 6.06.8 | Emma Fladkjær Tonnesen - 2000 | AGF Atletik | Klubstævne, Aarhus | 2016-09-08 |
35 | 6.12.17 | Celine Würtz - 2001 | Skive AM | DT kval, Bagsværd | 2016-09-11 |
36 | 6.13.9 | Olivia Weile Ottosen - 2000 | AGF Atletik | Klubstævne, Aarhus | 2016-09-08 |
3000 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 9.42.83 | Sophie Søefeldt - 2000 | Sparta AM | E-Cup, Mersin, TYR | 2016-05-28 |
2 | 9.47.30 | Anna Mark Helwigh - 2000 | Sparta AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
3 | 10.08.99 | Anastacia Damm - 2001 | Kolding KFUM | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
4 | 10.28.07 | Marie Møller Schmidt - 2001 | Viborg AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
5 | 10.31.24 | Amanda Amaloo - 2000 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
6 | 10.32.60 | Mie Gam - 2001 | Viborg AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
7 | 10.36.10 | Laura Valgreen Petersen - 2000 | Odense Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
8 | 10.39.88 | Ida Jørgensen - 2001 | Aalborg AM | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
9 | 11.00.65 | Frida Uhrskov - 2001 | Helsingør IF | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
10 | 11.13.09 | Sofie Hintz - 2000 | Aalborg Øst RRC | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
11 | 11.15.24 | Laura Helmer - 2001 | Fremad Holbæk | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
12 | 11.17.06 | Freja Lunde Larsen - 2000 | Holte Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
13 | 11.17.27 | Liv L Nielsen - 2001 | Aalborg AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
14 | 11.24.98 | Augusta Maria Grønborg Christensen - 2000 | Blovstrød Løverne | Baneturnering 6, Bagsværd | 2016-06-02 |
15 | 11.25.8 | Emilie Jepsen - 2000 | Viborg AM | NVJ-stævne, Viborg | 2016-08-16 |
16 | 11.40.15 | Anna Sofie Frænde - 2001 | Sparta AM | Helsingborg, SWE, Helsingborg, SWE | 2016-07-08 |
17 | 11.40.37 | Nanna Muurholm - 2001 | Aalborg AM | DTU indl. vest, Aalborg | 2016-05-28 |
18 | 12.06.2 | Tenna Dissing - 2000 | Viborg AM | Klubmesterskaber, Viborg | 2016-10-08 |
19 | 12.13.15 | Caroline Nørgaard - 2001 | Holte Atletik | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
20 | 12.27.72 | Maya Haghfelt - 2000 | Helsingør IF | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
21 | 12.50.18 | Mathilde Brüchle Kodal - 2001 | Århus 1900 | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
22 | 12.55.84 | Emma Fladkjær Tonnesen - 2000 | AGF Atletik | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
23 | 13.06.99 | Anna Mosby Nielsen - 2001 | Århus 1900 | DTU indl. vest, Aalborg | 2016-05-28 |
24 | 13.35.57 | Misja B. Jepsen - 2001 | Hvidovre AM | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
25 | 15.28.32 | Laura Birch Nielsen - 2001 | AK Holstebro | DTU indl. vest, Aalborg | 2016-05-28 |
26 | 17.18.09 | Anne Hausgaard - 2000 | Korsør AM | UP-stævne 6, Holbæk | 2016-06-14 |
Kuglestød
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 11.21 | Amalie Pfeiffer - 2001 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
2 | 11.07 | Emilie Mejls Ramsgaard - 2001 | AK Holstebro | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
3 | 10.00 | Sofie Märcher - 2000 | Viborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
4 | 9.00 | Freja Krog - 2001 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
5 | 8.72 | Sigrid Scholten - 2001 | Dybvad IK | LDM inde, Dybvad | 2016-11-06 |
6 | 8.68 | Mette Marie Jensen - 2001 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
7 | 8.46 | Signe Lisborg - 2001 | Dybvad IK | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
8 | 8.00 | Jasmin Boe Rasmussen - 2000 | Greve Atletik | Indestævne 1, Hvidovre | 2016-12-03 |
9 | 7.67 | Thea Lyng Møller Jensen - 2001 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
10 | 7.30 | Mille Erichsen - 2001 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
11 | 6.41 | Anna Mosby Nielsen - 2001 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
Højdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 1.55 | Lise Lotte Jepsen - 2000 | Aabenraa IG | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
2 | 1.46 | Katrine Hoelgaard - 2001 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
3 | 1.46 | Julie Kalstrup Schultz - 2000 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
4 | 1.45 | Sigrid Scholten - 2001 | Dybvad IK | LDM inde, Dybvad | 2016-11-20 |
5 | 1.44 | Freja Krog - 2001 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
6 | 1.41 | Signe Lisborg - 2001 | Dybvad IK | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
Længdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 4.58 | Josefine Bundgaard-Hansen - 2000 | SAK-77 | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
2 | 4.57 | Sandra Reimer Bagge Jensen - 2001 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
3 | 4.56 | Sigrid Scholten - 2001 | Dybvad IK | LDM inde, Dybvad | 2016-11-20 |
4 | 4.50 | Mathilde Weber Skorstensgaard - 2001 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
5 | 4.45 | Jasmin Boe Rasmussen - 2000 | Greve Atletik | Indestævne 1, Hvidovre | 2016-12-03 |
6 | 4.33 | Katrine Vad Mortensen - 2001 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
7 | 4.27 | Signe Lisborg - 2001 | Dybvad IK | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
Trespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 9.38 | Sigrid Scholten - 2001 | Dybvad IK | LDM inde, Dybvad | 2016-11-06 |
2 | 9.27 | Katrine Vad Mortensen - 2001 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
3 | 8.63 | Signe Lisborg - 2001 | Dybvad IK | LDM inde, Dybvad | 2016-11-06 |
Stangspring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 3.10 | Ida L Jespersen - 2000 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
2 | 2.30 | Anna Mosby Nielsen - 2001 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
3 | 2.10 | Emma Guldager - 2001 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
4 | 2.00 | Thora Dahl Diekhøner - 2001 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
60 m hæk
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 9.23 | Ida Beiter Bomme - 2001 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
2 | 9.32 | Lili Kökény - 2001 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
3 | 9.34 | Ida Boel - 2000 | Esbjerg AM | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
4 | 9.42 | Hannah Illum Petersen - 2000 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
5 | 9.42 | Laura Nørrung Poulsen - 2000 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
6 | 9.43 | Emilie Florin - 2001 | Helsingør IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
7 | 9.72 | Mathilde Brüchle Kodal - 2001 | Århus 1900 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
8 | 9.76 | Astrid Kjær Reng - 2000 | Odense Atletik | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
9 | 9.92 | Georgine Wieth-Kltgaard - 2001 | Holte Atletik | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
10 | 10.02 | Louise Wrisberg Kæstel - 2001 | Holte Atletik | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
11 | 10.09 | Katrine Vad Mortensen - 2001 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
12 | 10.18 | Jasmin Boe Rasmussen - 2000 | Greve Atletik | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
13 | 10.32 | Sigrid Scholten - 2001 | Dybvad IK | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
14 | 10.35 | Annesofie Hartmann Nielsen - 2000 | Hvidovre AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
15 | 10.54 | Amalie Molander Pedersen - 2000 | Frederiksberg IF | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
16 | 10.62 | Sandra Reimer Bagge Jensen - 2001 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
17 | 10.85 | Ellen Eva Balslev - 2001 | Københavns IF | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
18 | 10.91 | Signe Lisborg - 2001 | Dybvad IK | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
19 | 10.94 | Alexandra Christiansen - 2001 | Hvidovre AM | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
20 | 13.62 | Andrea Öbro Jakobsen - 2001 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
P19
60 m
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 7.97 | Emilie Pedersen - 1998 | SAK-77 | Sidstechancen, Aarhus | 2016-12-30 |
2 | 8.04 | Anna Ø. Lange - 1999 | Greve Atletik | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
3 | 8.13 | Amalie Brammer Kristiansen - 1999 | Skive AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
4 | 8.18 | Nickoline Skifter Andersen - 1998 | Slagelse Atletik DELTA | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
5 | 8.29 | Helena S. Lang - 1998 | Århus 1900 | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
6 | 8.34 | Emilie R Hansen - 1999 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
7 | 8.36 | Alda Sigurðsdóttir Lamhauge - 1998 | Århus 1900 | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
8 | 8.38 | Frederikke Mortensen - 1998 | Ballerup AK | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
9 | 8.40 | Mathilde Søndergaard Jepsen - 1999 | Sparta AM | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
10 | 8.45 | Lise Pedersen - 1999 | Rødding AK | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
11 | 8.60 | Leonora Hede - 1998 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
12 | 8.62 | Julie Kretzschmer - 1999 | Hvidovre AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
13 | 8.63 | Tessa June Strand - 1998 | Hvidovre AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
14 | 8.69 | Johanne Wiedemann Simonsen - 1999 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
15 | 8.71 | Isa B Rich - 1998 | Københavns IF | Kronborg Games 1, Helsingør | 2017-01-07 |
16 | 8.80 | Laura Lund Nørgaard - 1998 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-11-08 |
17 | 8.97 | Patricia Deleuran - 1998 | Odense Atletik | Sidstechancen, Aarhus | 2016-12-30 |
18 | 8.99 | Marita Káradóttir Petersen - 1998 | Århus 1900 | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
19 | 9.23 | Mathilde Pedersen - 1999 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
200 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 24.19 (2.0) | Anne Sofie Kirkegaard - 1998 | Sparta AM | DT finale, Østerbro | 2016-09-10 |
2 | 25.31 (1.2) | Emilie Pedersen - 1998 | SAK-77 | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
3 | 25.74 (1.2) | Anna Ø. Lange - 1999 | Greve Atletik | EM U18, Tbilisi, GEO | 2016-07-14 |
4 | 25.77 (1.2) | Amalie Brammer Kristiansen - 1999 | Skive AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
5 | 26.09 (-0.9) | Liv Stæhr Rødtnes - 1999 | Århus 1900 | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
6 | 26.13 | Sarah Winther Jensen - 1999 | Skive AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
7 | 26.42 (0.0) | Katrine Koch Jacobsen - 1999 | Sparta AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
8 | 26.44 (-1.4) | Mai Stæhr Rødtnes - 1999 | Århus 1900 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
9 | 26.57 (-0.6) | Nickoline Skifter Andersen - 1998 | Slagelse Atletik DELTA | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
10 | 26.70 (-1.2) | Karoline Mangor - 1998 | Sparta AM | NM Mangekamp, Huddinge, SWE | 2016-06-11 |
11 | 26.78 (-1.1) | Mia Helene Mørck - 1999 | Bagsværd AC | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
12 | 26.85 (-0.5) | Pernille Schmidt - 1999 | AGF Atletik | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
13 | 27.25 | Margit Weihe Fríðmundsdóttir - 1999 | Hvidovre AM | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
14 | 27.32 (-0.2) | Emilie R Hansen - 1999 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
15 | 27.60 (0.8) | Frederikke Mortensen - 1998 | Ballerup AK | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
16 | 27.66 (0.8) | Alda Sigurðsdóttir Lamhauge - 1998 | Færøerne | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
17 | 27.84 (-0.9) | Mathilde Søndergaard Jepsen - 1999 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
18 | 27.94 (0.8) | Johanne Wiedemann Simonsen - 1999 | Sparta AM | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
19 | 27.95 (-0.5) | Cornelia Slej - 1999 | Århus 1900 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
20 | 28.19 | Anna Krab Scheibelein - 1998 | Københavns IF | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
21 | 28.31 (-0.1) | Louise Wessel Leroy - 1999 | Sparta AM | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
22 | 28.66 | Julie Kretzschmer - 1999 | Hvidovre AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
23 | 28.72 | Freja Blom Thomsen - 1999 | Odense Atletik | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
24 | 29.01 (-1.2) | Simone Hjort - 1999 | Sparta AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
25 | 29.39 (1.6) | Camille Frederiksen - 1999 | Odense Atletik | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
26 | 29.50 (-0.7) | Sara Debesardottir - 1998 | Færøerne | 2. TF Stòrkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-11 |
27 | 29.79 | Karin H Simonsen - 1999 | Hvidovre AM | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
28 | 29.98 | Patricia Deleuran - 1998 | Odense Atletik | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
29 | 30.99 (-0.5) | Signe G. Krogh - 1999 | SIK 80 | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
400 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 53.68 | Anne Sofie Kirkegaard - 1998 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
2 | 57.38 | Mai Stæhr Rødtnes - 1999 | Århus 1900 | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
3 | 57.55 | Liv Stæhr Rødtnes - 1999 | Århus 1900 | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
4 | 57.60 | Mia Helene Mørck - 1999 | Bagsværd AC | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
5 | 57.77 | Helene Holm Gottlieb - 1998 | Holte Atletik | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
6 | 1.01.16 | Freja Blom Thomsen - 1999 | Odense Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
7 | 1.01.75 | Maria H. B. Andersen - 1998 | Sparta AM | UP-stævne 1, Østerbro | 2016-05-12 |
8 | 1.01.77 | Mathilde Pedersen - 1999 | Aalborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
9 | 1.02.60 | Cornelia Slej - 1999 | Århus 1900 | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
10 | 1.02.79 | Johanne Wiedemann Simonsen - 1999 | Sparta AM | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
11 | 1.03.11 | Therese Helk Olesen - 1999 | Skive AM | DT kval, Bagsværd | 2016-09-11 |
12 | 1.04.64 | Anna Krab Scheibelein - 1998 | Københavns IF | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
13 | 1.06.08 | Smilla Due - 1999 | Slagelse Atletik DELTA | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
14 | 1.06.46 | Ida Jacobsen - 1999 | Holte Atletik | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
15 | 1.07.27 | Frederikke Mortensen - 1998 | Ballerup AK | DT 1. div. øst, Bagsværd | 2016-05-22 |
16 | 1.09.15 | Therese R Johansen - 1999 | Århus 1900 | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
17 | 1.09.29 | Mette Hjørnholm - 1999 | Herning GF | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
18 | 1.09.66 | Mathilde Riis - 1999 | Ballerup AK | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
19 | 1.10.56 | Cara Fiddy - 1999 | Randers Atletik Freja | DTU indl. vest, Aalborg | 2016-05-28 |
800 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 2.07.54 | Mia Helene Mørck - 1999 | Bagsværd AC | Oordegem, BEL, Oordegem, BEL | 2016-05-28 |
2 | 2.07.75 | Helene Holm Gottlieb - 1998 | Holte Atletik | Nivelles, BEL, Nivelles, BEL | 2016-06-18 |
3 | 2.16.95 | Caroline Vegeberg - 1998 | Køge Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
4 | 2.18.52 | Mathilde Pedersen - 1999 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
5 | 2.21.60 | Maria H. B. Andersen - 1998 | Sparta AM | Baneturnering 6, Bagsværd | 2016-06-02 |
6 | 2.21.83 | Karoline Mangor - 1998 | Sparta AM | NM Mangekamp, Huddinge, SWE | 2016-06-11 |
7 | 2.23.41 | Nina Krarup - 1999 | Esbjerg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
8 | 2.25.01 | Therese Helk Olesen - 1999 | Skive AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
9 | 2.26.41 | Anna Ø. Lange - 1999 | Greve Atletik | NM Mangekamp, Huddinge, SWE | 2016-06-11 |
10 | 2.27.69 | Nickoline Skifter Andersen - 1998 | Slagelse Atletik DELTA | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
11 | 2.27.92 | Sarah Bahat - 1999 | Århus 1900 | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
12 | 2.32.60 | Souhur Dahir Jama Roobleh - 1999 | Odense Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
13 | 2.33.51 | Cornelia Slej - 1999 | Århus 1900 | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
14 | 2.34.91 | Gyde Tadsen - 1998 | Aabenraa IG | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
15 | 2.35.11 | Emilie Ørum Damgaard - 1998 | Kolding KFUM | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
16 | 2.37.39 | Signe Salanson Jensen-Smidt - 1998 | Viborg AM | Baneturneringen 16, Skive | 2016-08-23 |
17 | 2.37.75 | Mathilde Riis - 1999 | Ballerup AK | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
18 | 2.37.88 | Karin H Simonsen - 1999 | Hvidovre AM | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
19 | 2.38.45 | Sarah Bruun Nielsen - 1999 | Blovstrød Løverne | Baneturneringen, Østerbro | 2016-06-16 |
20 | 2.44.53 | Sophie Dyrekær Gudsøe - 1998 | IK Hellas | Baneturneringen, Tårnby | 2016-08-11 |
21 | 2.48.46 | Signe Jensen - 1999 | SIK 80 | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
22 | 2.48.87 | Margit Weihe Fríðmundsdóttir - 1999 | Hvidovre AM | 2. TF Stòrkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-11 |
23 | 2.50.51 | Emilie R Hansen - 1999 | Sparta AM | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
24 | 2.52.86 | Anne Zederkof Christoffersen - 1998 | AK Holstebro | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
25 | 2.56.35 | Natascha Clausen - 1999 | Ballerup AK | DT 1. div. øst, Bagsværd | 2016-05-22 |
26 | 3.08.63 | Laura Wrisberg Kæstel - 1998 | Holte Atletik | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
1500 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 4.37.35 | Helene Holm Gottlieb - 1998 | Holte Atletik | DT 1. div. øst, Bagsværd | 2016-05-22 |
2 | 4.46.09 | Caroline Vegeberg - 1998 | Køge Atletik | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
3 | 4.50.4 | Kirsten Wiborg Jensen - 1998 | AGF Atletik | Klubstævne, Aarhus | 2016-09-08 |
4 | 4.52.82 | Agnes Holm - 1999 | Viborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
5 | 4.53.18 | Mia van Wagenen - 1999 | Ballerup AK | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
6 | 4.56.80 | Maria H. B. Andersen - 1998 | Sparta AM | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
7 | 5.09.3 | Camilla Øhrman - 1999 | Randers Atletik Freja | Klubstævne, Aarhus | 2016-09-08 |
8 | 5.09.40 | Therese Helk Olesen - 1999 | Skive AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
9 | 5.10.14 | Clara Kall - 1999 | Sparta AM | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
10 | 5.10.50 | Sarah Bruun Nielsen - 1999 | Blovstrød Løverne | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
11 | 5.11.7 | Nina Krarup - 1999 | Esbjerg AM | Åbne KM, Aarhus | 2016-09-29 |
12 | 5.12.23 | Mathilde Pedersen - 1999 | Aalborg AM | DTU indl. vest, Aalborg | 2016-05-28 |
13 | 5.15.27 | Souhur Dahir Jama Roobleh - 1999 | Odense Atletik | DTU indl. vest, Aalborg | 2016-05-28 |
14 | 5.16.06 | Kamilla Kajbæk - 1999 | Ballerup AK | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
15 | 5.16.44 | Mia Helene Mørck - 1999 | Bagsværd AC | DT kval, Bagsværd | 2016-09-11 |
16 | 5.16.68 | Caroline Amalie Jensen - 1999 | Holte Atletik | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
17 | 5.17.46 | Signe Salanson Jensen-Smidt - 1998 | Viborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
18 | 5.19.41 | Freja Blom Thomsen - 1999 | Odense Atletik | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
19 | 5.31.0 | Christine Balzer - 1999 | AGF Atletik | Klubstævne, Aarhus | 2016-09-08 |
20 | 5.31.65 | Gyde Tadsen - 1998 | Aabenraa IG | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
21 | 5.33.57 | Mathilde Riis - 1999 | Ballerup AK | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
22 | 5.34.89 | Vera Dam Kaagaard - 1999 | Slagelse Atletik DELTA | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
23 | 5.38.17 | Karin H Simonsen - 1999 | Hvidovre AM | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
24 | 5.41.75 | Mette Hjørnholm - 1999 | Herning GF | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
25 | 5.48.39 | Natascha Clausen - 1999 | Helsingør IF | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
26 | 5.56.24 | Margit Weihe Fríðmundsdóttir - 1999 | Hvidovre AM | TF Stórkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-18 |
27 | 5.56.81 | Anne Zederkof Christoffersen - 1998 | AK Holstebro | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
28 | 6.11.24 | Kate Ladefoged - 1998 | Amager AC | DT kval, Bagsværd | 2016-09-11 |
29 | 6.27.99 | Signe Jensen - 1999 | SIK 80 | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
30 | 6.32.14 | Julie Kretzschmer - 1999 | Hvidovre AM | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
3000 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 10.02.60 | Clara Kall - 1999 | Sparta AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
2 | 10.15.08 | Mia van Wagenen - 1999 | Ballerup AK | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
3 | 10.29.55 | Kirsten Wiborg Jensen - 1998 | AGF Atletik | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
4 | 10.40.71 | Agnes Holm - 1999 | Viborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
5 | 10.48.02 | Camilla Øhrman - 1999 | Randers Atletik Freja | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
6 | 10.59.17 | Kamilla Kajbæk - 1999 | Ballerup AK | Baneturnering 17, Holbæk | 2016-09-06 |
7 | 11.08.03 | Caroline Amalie Jensen - 1999 | Holte Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
8 | 11.10.63 | Signe Salanson Jensen-Smidt - 1998 | Viborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
9 | 11.12.09 | Sarah Bruun Nielsen - 1999 | Blovstrød Løverne | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
10 | 11.41.19 | Laura Victoria Schulz - 1999 | Blovstrød Løverne | Baneturneringen, Frederiksberg | 2016-07-07 |
11 | 12.28.09 | Vera Dam Kaagaard - 1999 | Slagelse Atletik DELTA | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
Kuglestød
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
Højdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 1.45 | Lise Pedersen - 1999 | Rødding AK | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
Længdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 5.29 | Emilie Pedersen - 1998 | SAK-77 | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
2 | 4.43 | Janni Kristensen - 1999 | SIK 80 | LDM inde, Dybvad | 2016-11-20 |
Trespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 10.38 | Josephine Skipper - 1998 | Randers Atletik Freja | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
2 | 9.42 | Louise Østergård - 1999 | SIK 80 | LDM inde, Dybvad | 2016-11-06 |
3 | 8.58 | Anne Farum Kristensen - 1999 | SIK 80 | LDM inde, Dybvad | 2016-11-06 |
Stangspring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
60 m hæk
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 9.10 | Mai Stæhr Rødtnes - 1999 | Århus 1900 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
2 | 9.29 | Anna Ø. Lange - 1999 | Greve Atletik | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
3 | 9.38 | Emilie R Hansen - 1999 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
4 | 9.64 | Caroline G S Johansen - 1998 | Århus 1900 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
5 | 9.70 | Nickoline Skifter Andersen - 1998 | Slagelse Atletik DELTA | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
6 | 9.82 | Sofie Tidsvilde - 1998 | Frederiksberg IF | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
7 | 9.91 | Sarah Bahat - 1999 | Århus 1900 | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
8 | 10.32 | Julie Kretzschmer - 1999 | Hvidovre AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
9 | 10.36 | Laura Wrisberg Kæstel - 1998 | Holte Atletik | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
10 | 10.38 | Josephine Skipper - 1998 | Randers Atletik Freja | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
11 | 10.55 | Louise Wessel Leroy - 1999 | Sparta AM | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
12 | 10.80 | Janni Kristensen - 1999 | SIK 80 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
13 | 10.88 | Johanne Wiedemann Simonsen - 1999 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
14 | 10.93 | Amalie Bang Petersen - 1998 | Randers Atletik Freja | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
P22
60 m
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 7.56 | Mette Graversgaard - 1995 | Århus 1900 | Reykjavík International Games, Reykjavik, ISL | 2017-02-04 |
2 | 7.67 | Martha Traoré - 1995 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
3 | 7.82 | Zarah Buchwald - 1995 | Hvidovre AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
4 | 7.83 | Frida Sångren - 1997 | Århus 1900 | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
5 | 7.84 | Ida Karstoft - 1995 | Sparta AM | Lund, SWE | 2017-01-14 |
6 | 7.85 | Monika Elisabeth Benserud (u) - 1996 | Aalborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
7 | 8.06 | Caroline Elkjær - 1995 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
8 | 8.06 | Louise Malmqvist - 1996 | Odense Atletik | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
9 | 8.12 | Isabell Paprotny (u) - 1997 | Esbjerg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
10 | 8.27 | Laura Tølløse - 1997 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
11 | 8.43 | Eliska Maslanova - 1995 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-11-08 |
12 | 8.58 | Anne Søeborg - 1997 | Århus 1900 | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
13 | 8.74 | Silje Kristensen - 1997 | Fremad Holbæk | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
14 | 9.04 | Edna Maria Debes - 1997 | Århus 1900 | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
200 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 23.91 (OK) | Mette Graversgaard - 1995 | Århus 1900 | , | 2016-08-21 |
2 | 24.93 (1.2) | Frida Sångren - 1997 | Århus 1900 | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
3 | 25.03 (2.0) | Louise Malmqvist - 1996 | Odense Atletik | DT finale, Østerbro | 2016-09-10 |
4 | 25.13 | Zarah Buchwald - 1995 | Hvidovre AM | Växsjö, Växsjö, SWE | 2017-01-22 |
5 | 25.22 | Ida Karstoft - 1995 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
6 | 25.64 (1.4) | Isabell Paprotny (u) - 1997 | Aabenraa IG | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
7 | 26.12 (1.2) | Ida-Marie Olsen - 1997 | Helsingør IF | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
8 | 26.22 | Caroline Elkjær - 1995 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
9 | 26.80 (0.3) | Eliska Maslanova - 1995 | Aalborg AM | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
10 | 27.00 (0.8) | Sofie Binou Nielsen - 1997 | Korsør AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
11 | 27.62 (0.1) | Sabrina Kjær Møller - 1997 | Odense Atletik | Bialogard, POL, Bialogard, POL | 2016-07-23 |
12 | 28.23 | Anne Søeborg - 1997 | Århus 1900 | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
13 | 28.27 (-0.6) | Silje Kristensen - 1997 | Fremad Holbæk | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
14 | 28.61 (0.0) | Hildur Poulsen - 1997 | Færøerne | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
15 | 29.66 (-1.4) | Augusta Jakobsen - 1997 | Sparta AM | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
16 | 34.24 (-0.5) | Pernille Skovsted - 1997 | AK Holstebro | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
400 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 59.20 | Eliska Maslanova - 1995 | Aalborg AM | DGI 5-kamp, Aalborg | 2016-09-17 |
2 | 59.84 | Carolien Millenaar (u) - 1997 | Herning LK | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
3 | 1.00.70 | Karoline Hardis - 1997 | Blovstrød Løverne | Baneturneringen, Østerbro | 2016-06-16 |
4 | 1.00.80 | Isabell Paprotny (u) - 1997 | Aabenraa IG | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
5 | 1.01.92 | Anne Andresen - 1997 | Aalborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
6 | 1.03.31 | Sabrina Kjær Møller - 1997 | Odense Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
7 | 1.04.41 | Silje Kristensen - 1997 | Korsør AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
8 | 1.07.76 | Maibritt Olsen - 1995 | Hvidovre AM | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
9 | 1.09.73 | Marie Qvist Jensen - 1997 | Esbjerg AM | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
800 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 2.05.91 | Anna Emilie Møller - 1997 | Blovstrød Løverne | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
2 | 2.08.67 | Line K Schulz - 1996 | Aalborg AM | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
3 | 2.10.49 | Carolien Millenaar (u) - 1997 | Herning LK | Regionsstævne, Vejle | 2016-05-07 |
4 | 2.13.01 | Josephine Thestrup - 1996 | Sparta AM | E-Cup, Mersin, TYR | 2016-05-28 |
5 | 2.15.91 | Joseffa Keidser - 1995 | Århus 1900 | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
6 | 2.16.34 | Louise Rode - 1997 | Blovstrød Løverne | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
7 | 2.16.92 | Hilda Heller - 1996 | Sparta AM | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
8 | 2.17.86 | Anne Andresen - 1997 | Aalborg AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
9 | 2.18.39 | Karoline Hardis - 1997 | Blovstrød Løverne | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
10 | 2.23.1 | Helene F. Sørensen - 1995 | Århus 1900 | Baneturnering 14, Aarhus | 2016-08-09 |
11 | 2.26.38 | Emma Dyrup Kleist - 1997 | Viborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
12 | 2.30.02 | Emily Oron Lexner - 1997 | Allerød AM | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
13 | 2.38.27 | Anne Svanvig - 1996 | Vejle IF | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
14 | 2.41.27 | Sabrina Kjær Møller - 1997 | Odense Atletik | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
15 | 2.41.66 | Emma Finding - 1996 | Randers Atletik Freja | Baneturneringen 16, Skive | 2016-08-23 |
1500 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 4.15.39 | Line K Schulz - 1996 | Aalborg AM | Oordegem, BEL, Oordegem, BEL | 2016-05-28 |
2 | 4.21.59 | Anna Emilie Møller - 1997 | Blovstrød Løverne | Mannheim, GER, Mannheim, GER | 2016-06-25 |
3 | 4.25.41 | Josephine Thestrup - 1996 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
4 | 4.34.71 | Josephine Brysting - 1995 | Københavns IF | Copenhagen Athletic Games, Østerbro | 2016-06-18 |
5 | 4.42.7 | Louise Høj Jensen - 1997 | AGF Atletik | Klubstævne, Aarhus | 2016-09-08 |
6 | 4.43.20 | Louise Rode - 1997 | Blovstrød Løverne | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
7 | 4.44.20 | Karoline Hardis - 1997 | Blovstrød Løverne | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
8 | 4.53.08 | Sara Schou Kristensen - 1997 | Blovstrød Løverne | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
9 | 4.56.21 | Emma Dyrup Kleist - 1997 | Viborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
10 | 4.56.4 | Camilla Lundtoft - 1996 | SAK-77 | Baneturnering 8, Aarhus | 2016-06-14 |
11 | 5.00.02 | Isabella Sheldon - 1997 | Sparta AM | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
12 | 5.04.56 | Helene F. Sørensen - 1995 | Århus 1900 | DT finale, Østerbro | 2016-09-10 |
13 | 5.12.57 | Augusta Korsgaard - 1997 | Sparta AM | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
14 | 5.47.04 | Anne-Sophie Bork-Rasmussen - 1997 | Aabenraa IG | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
15 | 6.13.77 | Anna Kvist-Ibsen - 1996 | Aalborg Øst RRC | Onsdagsstævne, Aalborg | 2016-06-15 |
16 | 6.50.26 | Anne Søeborg - 1997 | Esbjerg AM | DT kval, Bagsværd | 2016-09-11 |
3000 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 8.47.83 | Anna Emilie Møller - 1997 | Blovstrød Løverne | Zagreb, CRO, Zagreb, CRO | 2016-09-06 |
2 | 9.25.47 | Line K Schulz - 1996 | Aalborg AM | Baneturneringen, Østerbro | 2016-08-04 |
3 | 9.59.38 | Louise Rode - 1997 | Blovstrød Løverne | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
4 | 10.14.86 | Louise Høj Jensen - 1997 | AGF Atletik | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
5 | 10.26.21 | Emma Dyrup Kleist - 1997 | Viborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
6 | 10.37.14 | Isabella Sheldon - 1997 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
7 | 10.39.18 | Camilla Lundtoft - 1996 | SAK-77 | Baneturnering 5, Skive | 2016-05-25 |
8 | 10.58.92 | Augusta Korsgaard - 1997 | Sparta AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
9 | 11.06.92 | Camilla Laursen - 1995 | Viborg AM | Baneturnering 5, Skive | 2016-05-25 |
10 | 11.26.22 | Anne-Sophie Bork-Rasmussen - 1997 | Aabenraa IG | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
11 | 11.40.52 | Anne Svanvig - 1996 | Vejle IF | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
Kuglestød
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 12.91 | Marie Aagaard - 1996 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
Højdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 1.45 | Signe Thorben - 1996 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
Længdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
Trespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
Stangspring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 3.50 | Caroline Ranners - 1995 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
60 m hæk
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 8.44 | Mathilde Heltbech - 1995 | Helsingør IF | Nordic Indoor Match, Tampere, FIN | 2017-02-11 |
2 | 8.44 | Mette Graversgaard - 1995 | Århus 1900 | Reykjavík International Games, Reykjavik, ISL | 2017-02-04 |
3 | 9.34 | Isabell Paprotny (u) - 1997 | Esbjerg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
4 | 9.41 | Sofie Albrechtsen - 1995 | Århus 1900 | Minnesota, USA, Minnesota, USA | 2017-01-28 |
5 | 10.58 | Eliska Maslanova - 1995 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-11-08 |
D15
60 m
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 7.49 | Henrik Lykke - 2003 | SAK-77 | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
2 | 7.50 | Marvin B. Christensen - 2003 | Kolding KFUM | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
3 | 7.55 | Max Kørner Andersen - 2003 | Randers Atletik Freja | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
4 | 7.64 | Osadeba Isaac - 2002 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
5 | 7.65 | Ala Alfred Mikkelsen - 2002 | Skive AM | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
6 | 7.71 | Jeppe Ege Nielsen - 2002 | Århus 1900 | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
7 | 7.72 | Cami Esfandiari - 2002 | Holte Atletik | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
8 | 7.73 | Oskar Vejlgård - 2002 | SAK-77 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
9 | 7.73 | Siam Aarøe - 2002 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
10 | 7.75 | Andreas B. Antoft - 2002 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
11 | 7.80 | Anton Degn Groht - 2003 | Randers Atletik Freja | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
12 | 7.84 | Sofus Peter Lassen - 2003 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
13 | 7.88 | Tobias Andersson - 2002 | Greve Atletik | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
14 | 7.97 | Kristian Roed Vestergaard - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
15 | 7.98 | Bertram Costa - 2002 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
16 | 7.99 | Adam Smitt Vanges - 2002 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
17 | 8.00 | Asger Sigfusson - 2002 | Helsingør IF | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
18 | 8.00 | Oswald Carstensen - 2002 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
19 | 8.00 | August Østergaard - 2003 | Gentofte IK | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
20 | 8.03 | Aske Brun - 2002 | Gentofte IK | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
21 | 8.04 | Miso Buha - 2003 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
22 | 8.04 | Nilan Ganeswaran - 2002 | Vidar Atletik | Flensborg, GER, Flensborg, GER | 2017-01-08 |
23 | 8.05 | Lukas Medina Sørensen - 2003 | Københavns IF | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
24 | 8.05 | Dhruv Mehrotra - 2003 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
25 | 8.09 | Rasmus Fredsted Markussen - 2003 | Aabenraa IG | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
26 | 8.09 | Magnus Askov-Hansen - 2003 | Frederiksberg IF | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
27 | 8.13 | Rasmus Ingemann - 2003 | Århus 1900 | Sidstechancen, Aarhus | 2016-12-30 |
28 | 8.14 | Patrick Overgaard Blauert - 2002 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
29 | 8.15 | Hans Erland Thomsen - 2003 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
30 | 8.16 | Rasmus Kragelund Christensen - 2003 | Århus 1900 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
31 | 8.16 | Alfred Dahl Larsen - 2002 | Frederiksberg IF | Kronborg Games 1, Helsingør | 2017-01-07 |
32 | 8.18 | Mads Rubek Vitoft - 2003 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
33 | 8.23 | Kasper Bakdal - 2002 | SG Atletik Svendborg | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
34 | 8.23 | Elias Dahl Lunøe - 2003 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
35 | 8.31 | Nikolaj Grønbech - 2002 | Slagelse Atletik DELTA | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
36 | 8.32 | Tobias Senft Andersen - 2002 | FIF Hillerød | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
37 | 8.32 | Neloo Falck - 2003 | Københavns IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
38 | 8.35 | Nicklas Non Nielsen - 2003 | Herning GF | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
39 | 8.44 | Magnus Emil Knudsen - 2003 | Helsingør IF | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
40 | 8.49 | Bertram Sommerstær - 2003 | Vejen AF | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
41 | 8.50 | Noah Birk Meissner - 2003 | Skive AM | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
42 | 8.51 | Peter Brølling - 2002 | Hvide Sande KFUM Atletik | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
200 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 24.26 (1.2) | Henrik Lykke - 2003 | SAK-77 | , | 2016-06-19 |
2 | 24.44 | Oskar Vejlgård - 2002 | SAK-77 | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
3 | 24.54 (1.2) | Jeppe Ege Nielsen - 2002 | Århus 1900 | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
4 | 25.13 | Osadeba Isaac - 2002 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
5 | 25.14 | Ala Alfred Mikkelsen - 2002 | Skive AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
6 | 25.27 (-0.2) | Tobias Andersson - 2002 | Greve Atletik | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
7 | 25.28 | Sofus Peter Lassen - 2003 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
8 | 25.61 (0.5) | August Østergaard - 2003 | Gentofte IK | Baneturneringen, Østerbro | 2016-08-04 |
9 | 25.68 | Siam Aarøe - 2002 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
10 | 25.73 | Asger Sigfusson - 2002 | Helsingør IF | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
11 | 25.77 | Lucas Soulier - 2002 | Slagelse Atletik DELTA | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
12 | 25.86 | Adam Smitt Vanges - 2002 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
13 | 25.87 (-0.8) | Cami Esfandiari - 2002 | Holte Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
14 | 26.01 (-0.3) | Elia Noél Latta - 2002 | Hvidovre AM | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
15 | 26.07 (-1.1) | Aske Brun - 2002 | Gentofte IK | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
16 | 26.21 | Max Kørner Andersen - 2003 | Randers Atletik Freja | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
17 | 26.26 (0.1) | Rasmus Vestergaard Johansen - 2002 | Århus 1900 | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
18 | 26.32 | Alfred Dahl Larsen - 2002 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
19 | 26.32 (0.4) | Lukas Medina Sørensen - 2003 | Københavns IF | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
20 | 26.37 (-0.2) | Andreas B. Antoft - 2002 | Færøerne | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
21 | 26.44 (-1.1) | Nilan Ganeswaran - 2002 | Vidar Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
22 | 26.47 (0.7) | Asger Kinket Ellingsgaard - 2002 | Esbjerg AM | Regionsstævne, Esbjerg | 2016-09-24 |
23 | 26.50 | Neloo Falck - 2003 | Københavns IF | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
24 | 26.58 (-2.3) | Casper Andersen - 2002 | Kolding KFUM | Regionsstævne, Vejen | 2016-05-12 |
25 | 26.63 | Miso Buha - 2003 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
26 | 26.65 | Bertram Costa - 2002 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
27 | 26.73 (-0.7) | Ketil Kannevorff - 2002 | Københavns IF | Eurotrack, Frederiksberg | 2016-06-04 |
28 | 26.75 (-1.1) | Tobias Senft Andersen - 2002 | FIF Hillerød | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
29 | 26.82 | Hans Erland Thomsen - 2003 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
30 | 26.82 (-0.5) | Magnus Askov-Hansen - 2003 | Frederiksberg IF | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
31 | 26.96 (0.7) | Simon Høg Nyborg - 2002 | Vejle IF | Regionsstævne, Esbjerg | 2016-09-24 |
32 | 26.98 (0.4) | Magnus Ravn Herche - 2003 | Amager AC | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
33 | 26.99 | Silas Wang - 2002 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
34 | 27.01 (-1.5) | Oswald Carstensen - 2002 | Sparta AM | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
35 | 27.10 (0.1) | Nikolaj Grønbech - 2002 | Slagelse Atletik DELTA | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
36 | 27.16 | Noah Birk Meissner - 2003 | Skive AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
37 | 27.16 (-0.6) | Rasmus Kragelund Christensen - 2003 | Århus 1900 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
38 | 27.53 | Viktor Krejberg - 2002 | SAK-77 | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
800 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 2.04.33 | Elias Shifris - 2002 | Viborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
2 | 2.04.90 | Linus Lindquist - 2002 | Sparta AM | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
3 | 2.05.46 | Anders Bang - 2002 | Sparta AM | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
4 | 2.09.71 | Lucas Soulier - 2002 | Slagelse Atletik DELTA | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
5 | 2.09.72 | Jeppe Ege Nielsen - 2002 | Århus 1900 | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
6 | 2.09.79 | Andreas Lange - 2002 | Gentofte IK | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
7 | 2.09.91 | Christian Lindgreen - 2002 | Sparta AM | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
8 | 2.11.10 | Jacob Koch-Hansen - 2002 | Kolding KFUM | Regionsstævne, Vejle | 2016-05-07 |
9 | 2.13.38 | Noah Grunnet Nouri - 2002 | Sparta AM | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
10 | 2.13.87 | Nikolaj Richter - 2002 | Aalborg AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
11 | 2.13.88 | Laurits Berntsen - 2002 | Viborg AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
12 | 2.13.90 | Victor Kiplagat Kondrup - 2002 | Kolding KFUM | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
13 | 2.16.29 | Nikolaj Dons - 2002 | Hvidovre AM | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
14 | 2.16.33 | Gustav Mørch - 2002 | Blovstrød Løverne | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
15 | 2.16.90 | Rasmus Baltzersen - 2002 | Greve Atletik | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
16 | 2.18.78 | Andreas Sigvald Jensen - 2002 | Esbjerg AM | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
17 | 2.20.19 | Hans Erland Thomsen - 2003 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
18 | 2.20.38 | Samuel Emil Gobina Sigala - 2003 | AK Holstebro | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
19 | 2.21.70 | Oliver Kirial Olsen - 2003 | Skive AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
20 | 2.23.36 | Silas Brogård - 2002 | Hvide Sande KFUM Atletik | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
21 | 2.24.78 | Tobias F. Nielsen - 2003 | IK Hellas | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
22 | 2.24.87 | Viktor Krejberg - 2002 | SAK-77 | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
23 | 2.25.40 | Tobias Andersson - 2002 | Greve Atletik | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
24 | 2.26.78 | Carl August Allerød - 2003 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
25 | 2.27.77 | Jakob Nissen Nielsen - 2003 | Århus 1900 | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
26 | 2.28.68 | Jens-Jakob Ingerslev - 2003 | Gentofte IK | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
27 | 2.29.68 | Casper Andersen - 2002 | Kolding KFUM | Regionsstævne, Vejen | 2016-05-12 |
28 | 2.31.00 | Morten Skovgaard - 2003 | Esbjerg AM | DGI Sydvestmesterskab, Vejen | 2016-10-08 |
29 | 2.31.08 | Ketil Kannevorff - 2002 | Københavns IF | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
30 | 2.32.52 | Georg Huu Rasmussen - 2002 | Aabenraa IG | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
31 | 2.33.17 | Stinus Dolmer Nielsen - 2003 | Bagsværd AC | Klubkamp, Ballrup | 2016-08-31 |
32 | 2.33.44 | Torben Bossen - 2003 | Kolding KFUM | DGI Sydvestmesterskab, Vejen | 2016-10-08 |
33 | 2.33.72 | Elias Barré Pedersen - 2003 | FIF Hillerød | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
34 | 2.34.59 | Max Kørner Andersen - 2003 | Randers Atletik Freja | LM, Randers | 2016-10-02 |
35 | 2.35.16 | Jeppe Larsen - 2003 | Skive AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
36 | 2.36.89 | Anton Juhl Seitzberg - 2003 | Fremad Holbæk | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
1500 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 4.24.31 | Anders Bang - 2002 | Sparta AM | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
2 | 4.25.10 | Linus Lindquist - 2002 | Sparta AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
3 | 4.25.75 | Christian Lindgreen - 2002 | Sparta AM | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
4 | 4.25.76 | Elias Shifris - 2002 | Viborg AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
5 | 4.29.60 | Andreas Lange - 2002 | Gentofte IK | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
6 | 4.31.76 | Noah Grunnet Nouri - 2002 | Sparta AM | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
7 | 4.33.99 | Victor Kiplagat Kondrup - 2002 | Kolding KFUM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
8 | 4.34.93 | Laurits Berntsen - 2002 | Viborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
9 | 4.36.07 | Jacob Koch-Hansen - 2002 | Kolding KFUM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
10 | 4.37.98 | Rasmus Baltzersen - 2002 | Ballerup AK | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
11 | 4.39.08 | Oliver Kirial Olsen - 2003 | Skive AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
12 | 4.41.08 | Gustav Mørch - 2002 | Blovstrød Løverne | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
13 | 4.43.27 | Nikolaj Richter - 2002 | Aalborg AM | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
14 | 4.43.31 | Nikolaj Dons - 2002 | Hvidovre AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
15 | 4.52.06 | Andreas Sigvald Jensen - 2002 | Esbjerg AM | Regionsstævne, Esbjerg | 2016-09-24 |
16 | 4.54.84 | Jeppe Haghfelt - 2003 | Helsingør IF | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
17 | 4.56.03 | William Elsner - 2003 | Københavns IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
18 | 4.56.12 | Hans Erland Thomsen - 2003 | Færøerne | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
19 | 4.56.87 | Marcus Rølling - 2003 | Amager AC | Baneturneringen 3, Allerød | 2016-05-14 |
20 | 5.07.84 | Mads Vährens - 2002 | Greve Atletik | Øst holdmesterskaber, Greve | 2016-09-18 |
21 | 5.10.97 | Emil Pontoppidan Jensen - 2003 | IK Hellas | Baneturneringen, Østerbro | 2016-08-04 |
22 | 5.15.02 | Ingi Johannesen - 2002 | Færøerne | TF Stórkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-18 |
23 | 5.16.99 | Lauge Rasmussen - 2003 | Trongårdens IF | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
24 | 5.25.09 | Silas Brogård - 2002 | Hvide Sande KFUM Atletik | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
25 | 5.28.44 | Jens-Jakob Ingerslev - 2003 | Gentofte IK | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
26 | 5.36.21 | Tobias F. Nielsen - 2003 | IK Hellas | Øst holdmesterskaber, Greve | 2016-09-18 |
27 | 5.45.09 | Elias Kongsted Misander - 2002 | Gentofte IK | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
28 | 5.46.5 | William Bonfils - 2003 | Viborg AM | Klubmesterskaber, Viborg | 2016-10-08 |
29 | 6.00.37 | Oliver Fabricius Thomsen - 2003 | Frederiksberg IF | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
3000 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 9.26.82 | Linus Lindquist - 2002 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
2 | 9.33.44 | Christian Lindgreen - 2002 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
3 | 9.50.98 | Rasmus Baltzersen - 2002 | Greve Atletik | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
4 | 10.08.72 | Nikolaj Dons - 2002 | Hvidovre AM | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
5 | 10.12.74 | Marcus Rølling - 2003 | Amager AC | Baneturneringen, Frederiksberg | 2016-07-07 |
6 | 10.26.65 | Gustav Mørch - 2002 | Blovstrød Løverne | Baneturnering 6, Bagsværd | 2016-06-02 |
7 | 10.32.48 | Jeppe Haghfelt - 2003 | Helsingør IF | Baneturneringen, Østerbro | 2016-08-04 |
8 | 10.35.77 | Georg Huu Rasmussen - 2002 | Aabenraa IG | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
9 | 10.40.0 | Laurits Berntsen - 2002 | Viborg AM | Klubmesterskaber, Viborg | 2016-10-08 |
10 | 10.53.55 | Andreas Sigvald Jensen - 2002 | Esbjerg AM | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
11 | 11.14.04 | Anton Stange - 2003 | Viking Atletik | BM 3000 m, Rønne | 2016-06-08 |
12 | 11.38.27 | Peter Groth Hansen - 2002 | Sdr. Omme IF | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
13 | 11.45.26 | Torben Bossen - 2003 | Kolding KFUM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
14 | 11.45.38 | Rasmus Hansen - 2003 | Viking Atletik | BM 3000 m, Rønne | 2016-06-08 |
15 | 12.11.65 | Johannes Thorbjørn Hansen - 2002 | Skive AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
16 | 12.20.00 | Carl August Allerød - 2003 | Aalborg AM | DTU indl. vest, Aalborg | 2016-05-28 |
17 | 12.31.53 | Jeppe Larsen - 2003 | Skive AM | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
18 | 12.57.5 | Viktor Hjort Sørensen - 2003 | Vejen AF | Klubløbestævne, Vejen | 2016-09-29 |
19 | 12.59.4 | Anton Nielsen - 2003 | Vejen AF | Klubløbestævne, Vejen | 2016-09-29 |
Kuglestød
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 12.37 | Rasmus Vestergaard Johansen - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
2 | 11.69 | Robin Tirkov - 2002 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
3 | 11.64 | Mathias B Rasmussen - 2002 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
4 | 10.48 | Patrick Overgaard Blauert - 2002 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
5 | 10.01 | Nicklas Non Nielsen - 2003 | Herning GF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
6 | 9.46 | Sebastian R. Suurballe - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
7 | 9.19 | Kristian Roed Vestergaard - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
8 | 8.80 | Wilhelm Kopp - 2003 | Trongårdens IF | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
9 | 8.02 | Jonas Albertsen - 2003 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
10 | 7.55 | Oliver Jensen - 2003 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
11 | 7.22 | Mads Jakobsen - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
12 | 6.87 | Jacob Isaksen - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
13 | 6.75 | Tobias S. Dichmann - 2003 | Randers Atletik Freja | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
14 | 6.05 | Magnus Bukhave - 2003 | Herning GF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
Højdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 1.70 | Kristian Roed Vestergaard - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
2 | 1.66 | Max Kørner Andersen - 2003 | Randers Atletik Freja | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
3 | 1.65 | Oskar Vejlgård - 2002 | SAK-77 | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
4 | 1.65 | Wilhelm Kopp - 2003 | Trongårdens IF | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
5 | 1.63 | Sebastian Monneret - 2003 | Amager AC | Indestævne 1, Hvidovre | 2016-12-03 |
6 | 1.60 | Tobias Andersson - 2002 | Greve Atletik | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
7 | 1.55 | Magnus Askov-Hansen - 2003 | Frederiksberg IF | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
8 | 1.50 | Oliver Fabricius Thomsen - 2003 | Frederiksberg IF | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
9 | 1.45 | Sebastian R. Suurballe - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
10 | 1.45 | Thorvald Lund - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
11 | 1.45 | Viktor Bech Petersen - 2003 | Amager AC | Indestævne 1, Hvidovre | 2016-12-03 |
12 | 1.43 | Nicklas Non Nielsen - 2003 | Herning GF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
13 | 1.40 | Tobias S. Dichmann - 2003 | Randers Atletik Freja | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
14 | 1.35 | Jeppe Bruun - 2003 | SIK 80 | LDM inde, Dybvad | 2016-11-20 |
15 | 1.25 | Oliver Jensen - 2003 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
16 | 1.20 | Mikkel Juul Sarisoy - 2003 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
Længdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 5.61 | Henrik Lykke - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
2 | 5.50 | Jeppe Ege Nielsen - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
3 | 5.44 | Max Kørner Andersen - 2003 | Randers Atletik Freja | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
4 | 5.34 | Kristian Roed Vestergaard - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
5 | 5.32 | Oskar Vejlgård - 2002 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
6 | 4.77 | Silas Brogård - 2002 | Hvide Sande KFUM Atletik | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
7 | 4.62 | Peter Brølling - 2002 | Hvide Sande KFUM Atletik | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
8 | 4.55 | Patrick Overgaard Blauert - 2002 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
9 | 4.48 | Thorvald Lund - 2002 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
10 | 4.24 | Magnus Bukhave - 2003 | Herning GF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
11 | 4.02 | Tobias S. Dichmann - 2003 | Randers Atletik Freja | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
12 | 3.86 | Mads Jakobsen - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
13 | 3.61 | Jacob Isaksen - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
Trespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 10.76 | Kristian Roed Vestergaard - 2003 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
Stangspring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 2.70 | Sebastian Monneret - 2003 | Amager AC | Indestævne 1, Hvidovre | 2016-12-03 |
2 | 1.90 | Magnus Bukhave - 2003 | Herning GF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
3 | 1.60 | Carl August Allerød - 2003 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
60 m hæk
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 8.95 | Oskar Vejlgård - 2002 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
2 | 9.03 | Sofus Peter Lassen - 2003 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
3 | 9.10 | Nikolaj Grønbech - 2002 | Slagelse Atletik DELTA | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
4 | 9.14 | Max Kørner Andersen - 2003 | Randers Atletik Freja | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
5 | 9.35 | Rasmus Fredsted Markussen - 2003 | Aabenraa IG | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
6 | 9.36 | Oswald Carstensen - 2002 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
7 | 9.41 | Tobias Andersson - 2002 | Greve Atletik | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
8 | 9.42 | Dhruv Mehrotra - 2003 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
9 | 9.44 | Mads Rubek Vitoft - 2003 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
10 | 9.65 | Alfred Dahl Larsen - 2002 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
11 | 9.65 | Elias Dahl Lunøe - 2003 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
12 | 9.67 | Viktor Bech Petersen - 2003 | Amager AC | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
13 | 9.69 | Adam Smitt Vanges - 2002 | Frederiksberg IF | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
14 | 9.95 | Nicklas Non Nielsen - 2003 | Herning GF | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
15 | 9.99 | Aske Brun - 2002 | Gentofte IK | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
16 | 10.08 | Sebastian R. Suurballe - 2002 | Århus 1900 | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
17 | 10.28 | Noah Birk Meissner - 2003 | Skive AM | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
18 | 10.36 | Peter Brølling - 2002 | Hvide Sande KFUM Atletik | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
19 | 10.37 | Nikolaj Richter - 2002 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
20 | 10.50 | Emil Boesen - 2003 | Ballerup AK | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
21 | 10.55 | Christoffer Erritsø - 2003 | Århus 1900 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
22 | 10.61 | Hugo Rasmussen - 2003 | IK Hellas | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
23 | 10.70 | Silas Brogård - 2002 | Hvide Sande KFUM Atletik | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
24 | 11.02 | Malte Bank-Mikkelsen - 2003 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
25 | 11.14 | Rasmus Vestergaard Johansen - 2002 | Århus 1900 | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
26 | 11.23 | Mik Resen Lønborg - 2003 | Københavns IF | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
27 | 11.41 | Jeppe Bruun - 2003 | SIK 80 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
28 | 11.91 | Magnus Bukhave - 2003 | Herning GF | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
29 | 12.63 | Oliver Veselinovski - 2003 | Sparta AM | Mangekamp, Østerbro | 2017-01-07 |
D17
60 m
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 7.05 | Tobias G. Larsen - 2000 | Sparta AM | Göteborgs Inomhus, Göteborg, SWE | 2017-02-04 |
2 | 7.14 | Daniel Andersen - 2001 | Aalborg AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
3 | 7.26 | Mikkel Ramlow - 2000 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
4 | 7.32 | Emil Frænde - 2000 | Sparta AM | Göteborgs Inomhus, Göteborg, SWE | 2017-02-04 |
5 | 7.34 | Rasmus Thornbjerg Klausen - 2000 | Fremad Holbæk | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
6 | 7.38 | Tobias Rendbæk - 2000 | Odense Atletik | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
7 | 7.38 | Mads Lund - 2000 | Sparta AM | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
8 | 7.40 | Vincent Plas - 2001 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
9 | 7.48 | Laurits Holm Olesen - 2001 | Skive AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
10 | 7.52 | Peter Kjølbye - 2001 | Vejen AF | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
11 | 7.54 | Anders Hørby Madsen - 2001 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
12 | 7.57 | Frederik Andersson - 2001 | Greve Atletik | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
13 | 7.58 | Johannes Glue - 2000 | Randers Atletik Freja | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
14 | 7.58 | Tais Leicht Kjær - 2000 | Århus 1900 | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
15 | 7.64 | Malachy Mozejko - 2000 | Odense Atletik | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
16 | 7.65 | Alexander Haugeby - 2000 | Sparta AM | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
17 | 7.65 | Anton Mjöbäck - 2000 | IK Hellas | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
18 | 7.67 | Haris Khan - 2000 | Hvidovre AM | Växsjö, Växsjö, SWE | 2017-01-22 |
19 | 7.67 | Jonas Bruun Gregersen - 2001 | Skive AM | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
20 | 7.72 | Niels Bøje - 2000 | Vejle IF | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
21 | 7.72 | Patrick Wolf - 2001 | Esbjerg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
22 | 7.72 | Toke Staub Jørgensen - 2000 | Odense Atletik | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
23 | 7.74 | Markus Pallesen - 2000 | SAK-77 | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
24 | 7.75 | Andreas Land - 2000 | Odense Atletik | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
25 | 7.80 | Vuk Stojanovic - 2001 | SAK-77 | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
26 | 7.82 | Magnus Elsted - 2001 | Ballerup AK | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
27 | 7.83 | Philip Vikne Dalmose - 2001 | Århus 1900 | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
28 | 7.83 | Kasper Hørman - 2001 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
29 | 7.83 | Sebastian Larsen - 2001 | Sparta AM | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
30 | 7.85 | Christoffer Åndahl - 2000 | Københavns IF | Kronborg Games 1, Helsingør | 2017-01-07 |
31 | 7.88 | Martin Lindebjerg - 2000 | Fremad Holbæk | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
32 | 7.90 | Mads Simonsen - 2000 | Slagelse Atletik DELTA | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
33 | 7.95 | Bertil Steffensen - 2001 | Vejle IF | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
34 | 7.98 | Thor Kjeldahl - 2001 | Vejen AF | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
35 | 7.99 | Jacob Binou Nielsen - 2000 | Korsør AM | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
36 | 8.00 | Nikolaj Sivertsen Nørring - 2001 | Vidar Atletik | Flensborg, GER, Flensborg, GER | 2017-01-08 |
37 | 8.00 | Kristian Skov Hansen - 2001 | Viborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
38 | 8.04 | Johan Voigt - 2001 | IK Olympia | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
39 | 8.04 | Thomas Moraes Bengtsson - 2001 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
40 | 8.05 | Nikolai Lysholdt Petersen - 2001 | Sparta AM | Kronborg Games 1, Helsingør | 2017-01-07 |
41 | 8.12 | William Korsgaard - 2001 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
42 | 8.16 | Oliver Lumholdt - 2001 | Ballerup AK | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
200 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 22.24 (0.2) | Tobias G. Larsen - 2000 | Holte Atletik | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
2 | 22.85 | Emil Frænde - 2000 | Sparta AM | Göteborgs Inomhus, Göteborg, SWE | 2017-02-05 |
3 | 22.99 (-0.4) | Rasmus Thornbjerg Klausen - 2000 | Fremad Holbæk | Cles, ITA, Cles, ITA | 2016-07-22 |
4 | 23.09 | Mikkel Ramlow - 2000 | Sparta AM | Göteborgs Inomhus, Göteborg, SWE | 2017-02-04 |
5 | 23.20 (-0.8) | Daniel Andersen - 2001 | Aalborg AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
6 | 23.33 (-0.8) | Vincent Plas - 2001 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
7 | 23.97 | Tais Leicht Kjær - 2000 | Århus 1900 | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
8 | 24.09 | Frederik Andersson - 2001 | Greve Atletik | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
9 | 24.10 | Anton Mjöbäck - 2000 | IK Hellas | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
10 | 24.39 (1.9) | Rasmus Outzen Vejlgård - 2000 | SAK-77 | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
11 | 24.41 (1.9) | Niels Bøje - 2000 | Vejle IF | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
12 | 24.47 | Haris Khan - 2000 | Hvidovre AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
13 | 24.48 | Anders Hørby Madsen - 2001 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
14 | 24.53 (1.9) | Simon S. Jensen - 2000 | Esbjerg AM | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
15 | 24.60 (-1.0) | Andreas Land - 2000 | Odense Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
16 | 24.76 | Martin Lindebjerg - 2000 | Fremad Holbæk | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
17 | 24.78 (-1.8) | Nicolas Fjellerup - 2001 | Holte Atletik | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
18 | 24.78 (-0.8) | Philip Vikne Dalmose - 2001 | Århus 1900 | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
19 | 24.99 (1.2) | Sebastian Larsen - 2001 | Sparta AM | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
20 | 25.02 (0.2) | Thomas Gregorio Sally - 2000 | Sparta AM | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
21 | 25.07 (1.0) | Micki Borgen Morell - 2000 | IK Olympia | Baneturneringen, Østerbro | 2016-08-04 |
22 | 25.28 | Jonas Bruun Gregersen - 2001 | Skive AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
23 | 25.30 (0.2) | Mads Simonsen - 2000 | Slagelse Atletik DELTA | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
24 | 25.35 (-1.4) | Peter Kjølbye - 2001 | Vejen AF | Regionsstorstævne, Esbjerg | 2016-05-28 |
25 | 25.58 (1.9) | Lucas Richardt - 2000 | SAK-77 | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
26 | 25.69 (1.2) | Kasper Hørman - 2001 | Århus 1900 | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
27 | 25.76 (-1.7) | Thorbjørn Børresen - 2001 | Køge Atletik | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
28 | 25.81 (-1.0) | Oliver Hinsch - 2000 | Hvidovre AM | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
29 | 25.83 (-1.4) | Patrick Wolf - 2001 | Esbjerg AM | Regionsstorstævne, Esbjerg | 2016-05-28 |
30 | 25.84 | Johan Voigt - 2001 | IK Olympia | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
31 | 25.85 (-1.0) | Markus Pallesen - 2000 | SAK-77 | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
32 | 25.87 (1.2) | Anton Læssøe Bisgaard - 2001 | Århus 1900 | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
33 | 25.93 (0.6) | Oskar Rømer - 2000 | Ballerup AK | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
34 | 26.05 (-1.7) | Magnus Elsted - 2001 | Ballerup AK | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
35 | 26.11 (2.0) | Thor Kjeldahl - 2001 | Vejen AF | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
36 | 26.23 | Kristian Skov Hansen - 2001 | Viborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
37 | 26.50 | Dánjal Dahl Ljósheim - 2000 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
38 | 26.94 (-0.2) | Kasper Mejlholm - 2000 | Aalborg AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
400 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 49.63 | Tobias G. Larsen - 2000 | Holte Atletik | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
2 | 50.77 | William Devantier - 2000 | Sparta AM | Eurotrack, Frederiksberg | 2016-06-04 |
3 | 51.31 | Mads Lund - 2000 | Sparta AM | EM U18, Tbilisi, GEO | 2016-07-14 |
4 | 52.26 | Anton Mjöbäck - 2000 | IK Hellas | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
5 | 52.52 | Vincent Plas - 2001 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
6 | 53.38 | Micki Borgen Morell - 2000 | IK Olympia | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
7 | 53.97 | Tais Leicht Kjær - 2000 | Århus 1900 | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
8 | 54.36 | Andreas Rebstrup - 2000 | Aalborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
9 | 55.68 | Andreas Land - 2000 | Odense Atletik | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
10 | 56.20 | Mads Simonsen - 2000 | Slagelse Atletik DELTA | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
11 | 56.35 | Thomas Gregorio Sally - 2000 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
12 | 56.51 | Dánjal Dahl Ljósheim - 2000 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
13 | 56.85 | Haris Khan - 2000 | Hvidovre AM | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
14 | 56.87 | Jonathan Mogensen - 2000 | Amager AC | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
15 | 56.98 | Markus Pallesen - 2000 | SAK-77 | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
16 | 57.61 | Hans Sivertsen - 2001 | Vejle IF | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
17 | 57.99 | Tobias Rendbæk - 2000 | Odense Atletik | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
18 | 58.64 | Alexander Haugeby - 2000 | Sparta AM | Øst/Vest mangekamp, Helsingør | 2016-05-15 |
19 | 58.92 | Sebastian Bergman - 2001 | Hvidovre AM | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
20 | 59.57 | Philip Vikne Dalmose - 2001 | Århus 1900 | Onsdagsstævne, Aalborg | 2016-06-15 |
21 | 1.00.40 | Thomas S. Larsen - 2000 | Randers Atletik Freja | DTU indl. vest, Aalborg | 2016-05-28 |
22 | 1.01.48 | Toke Staub Jørgensen - 2000 | Odense Atletik | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
23 | 1.02.00 | Bárður Jóhansson - 2001 | Færøerne | TF Stórkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-18 |
24 | 1.05.22 | Elias Hindbo Nielsen - 2000 | Viborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
25 | 1.05.33 | Nicklas Fjeldby - 2001 | Ballerup AK | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
26 | 1.11.58 | Jason Overgaard - 2001 | Fremad Holbæk | Baneturnering 17, Holbæk | 2016-09-06 |
27 | 1.11.62 | Mohammed Farah - 2000 | Fremad Holbæk | Baneturneringen 3, Allerød | 2016-05-14 |
800 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 1.53.14 | William Devantier - 2000 | Sparta AM | DT finale, Østerbro | 2016-09-10 |
2 | 1.59.78 | Markus Kirk Kjeldsen - 2001 | SAK-77 | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
3 | 2.00.85 | Andreas Rebstrup - 2000 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
4 | 2.01.25 | Micki Borgen Morell - 2000 | IK Olympia | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
5 | 2.02.5 | Jeppe Risvig - 2001 | Skive AM | Sommerløb, Viborg | 2016-08-02 |
6 | 2.02.50 | Anders-Dres Tarbensen - 2001 | Esbjerg AM | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
7 | 2.02.90 | Oliver Bjørslev - 2000 | Aalborg AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
8 | 2.03.24 | Morten Bach - 2000 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
9 | 2.04.59 | Carl-Christian Burvil - 2000 | Viborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
10 | 2.05.46 | Frederik Gottlieb - 2000 | Helsingør IF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
11 | 2.07.39 | Mads Mørch - 2001 | Holte Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
12 | 2.07.41 | Conrad Lind - 2001 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
13 | 2.07.81 | Sebastian Bergman - 2001 | Hvidovre AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
14 | 2.07.98 | Mathias Sikora - 2000 | Slagelse Atletik DELTA | Baneturnering 6, Bagsværd | 2016-06-02 |
15 | 2.08.18 | Ebbe Møller - 2001 | AGF Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
16 | 2.08.48 | Dánjal Dahl Ljósheim - 2000 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
17 | 2.08.93 | Martin Kårstad Møller - 2000 | Esbjerg AM | Regionsstorstævne, Esbjerg | 2016-05-28 |
18 | 2.09.00 | Jonathan Mogensen - 2000 | Amager AC | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
19 | 2.09.43 | Mikkel Stampe - 2000 | Helsingør IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
20 | 2.09.80 | Villads Schou - 2001 | Københavns IF | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
21 | 2.09.86 | Jonas Lyngvald Schmidt - 2001 | Odense Atletik | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
22 | 2.10.06 | Mads Nørlov Bundgaard - 2000 | IK Hellas | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
23 | 2.10.28 | Christoffer Gissel - 2001 | SAK-77 | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
24 | 2.11.84 | Mads Rademacher - 2001 | SAK-77 | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
25 | 2.12.18 | Ahadi Namulya - 2000 | Aalborg AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
26 | 2.12.33 | Jacob Weel Rosbo - 2000 | Bagsværd AC | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
27 | 2.12.53 | Peter Lindholt Nielsen - 2000 | AK Holstebro | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
28 | 2.12.80 | Mads Simonsen - 2000 | Slagelse Atletik DELTA | Åbne Slagelsemesterskaber, Slagelse | 2016-09-10 |
29 | 2.13.6 | Troels Lang Nielsen - 2000 | Esbjerg AM | Baneturnering 8, Aarhus | 2016-06-14 |
30 | 2.14.98 | Jonas Petersen - 2001 | Odense Atletik | Bialogard, POL, Bialogard, POL | 2016-07-23 |
31 | 2.15.0 | Christian Oxlund Rasmussen - 2001 | Århus 1900 | Baneturnering 8, Aarhus | 2016-06-14 |
32 | 2.16.29 | Christian Pilehave - 2001 | Holte Atletik | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
33 | 2.16.32 | Louis Cantby - 2001 | Hvidovre AM | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
34 | 2.16.69 | Sebastian Mørk Petersen - 2000 | Sparta AM | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
35 | 2.17.74 | Hans Sivertsen - 2001 | Vejle IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
36 | 2.18.3 | Niclas Søgaard Hjortkjær - 2000 | IK Hellas | UP-stævne 3, Roskilde | 2016-05-26 |
1500 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 3.58.55 | William Devantier - 2000 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
2 | 4.06.7 | Markus Kirk Kjeldsen - 2001 | SAK-77 | Baneturnering 8, Aarhus | 2016-06-14 |
3 | 4.11.15 | Oliver Bjørslev - 2000 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
4 | 4.14.0 | Anders-Dres Tarbensen - 2001 | Esbjerg AM | Baneturnering 8, Aarhus | 2016-06-14 |
5 | 4.14.21 | Jeppe Risvig - 2001 | Skive AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
6 | 4.14.67 | Conrad Lind - 2001 | Sparta AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
7 | 4.14.91 | Morten Bach - 2000 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
8 | 4.17.25 | Micki Borgen Morell - 2000 | IK Olympia | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
9 | 4.17.7 | Andreas Rebstrup - 2000 | Aalborg AM | Baneturnering 14, Aarhus | 2016-08-09 |
10 | 4.23.22 | Ebbe Møller - 2001 | AGF Atletik | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
11 | 4.23.34 | Anton Østdal - 2001 | Bagsværd AC | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
12 | 4.24.38 | Adam Nihrane - 2000 | Esbjerg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
13 | 4.26.74 | Carl-Christian Burvil - 2000 | Viborg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
14 | 4.31.02 | Jonas Lyngvald Schmidt - 2001 | Odense Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
15 | 4.31.94 | Niclas Søgaard Hjortkjær - 2000 | IK Hellas | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
16 | 4.32.25 | Louis Cantby - 2001 | Hvidovre AM | Baneturneringen 3, Allerød | 2016-05-14 |
17 | 4.32.86 | Mathias Sikora - 2000 | Slagelse Atletik DELTA | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
18 | 4.33.58 | Andreas Rumin Kjær - 2000 | AGF Atletik | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
19 | 4.34.13 | Emil Pallesen - 2001 | AGF Atletik | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
20 | 4.35.45 | Jacob Weel Rosbo - 2000 | Bagsværd AC | Baneturneringen 3, Allerød | 2016-05-14 |
21 | 4.36.03 | Frederik Gottlieb - 2000 | Helsingør IF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
22 | 4.36.63 | Dánjal Dahl Ljósheim - 2000 | Færøerne | Færøske mesterskaber, Thorshavn | 2016-08-20 |
23 | 4.38.58 | Kristian Brammer Carstensen - 2001 | Ballerup AK | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
24 | 4.39.36 | Mads Nørlov Bundgaard - 2000 | IK Hellas | Baneturneringen, Østerbro | 2016-08-04 |
25 | 4.42.54 | Sebastian Bergman - 2001 | Hvidovre AM | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
26 | 4.44.71 | Sigurd Zielinski Djurup - 2000 | Bagsværd AC | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
27 | 4.47.56 | Martin Kårstad Møller - 2000 | Esbjerg AM | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
28 | 4.48.60 | Christoffer Gissel - 2001 | SAK-77 | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
29 | 4.49.27 | Mads Lund - 2000 | Sparta AM | NM Mangekamp, Huddinge, SWE | 2016-06-11 |
30 | 4.51.10 | Mads Mørch - 2001 | Holte Atletik | Øst holdmesterskaber, Greve | 2016-09-18 |
31 | 4.51.51 | Noah van Wagenen - 2001 | Ballerup AK | Baneturneringen, Østerbro | 2016-08-04 |
32 | 4.52.20 | Christian Oxlund Rasmussen - 2001 | Århus 1900 | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
33 | 4.53.86 | Sebastian Hansen - 2001 | Slagelse Atletik DELTA | Øst holdmesterskaber, Greve | 2016-09-18 |
34 | 4.58.05 | Hans Sivertsen - 2001 | Vejle IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
35 | 4.58.25 | Christian Pilehave - 2001 | Holte Atletik | Øst holdmesterskaber, Greve | 2016-09-18 |
36 | 5.09.86 | Rasmus Jensen - 2001 | AK Holstebro | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
3000 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 8.53.11 | Oliver Bjørslev - 2000 | Aalborg AM | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
2 | 8.56.02 | Markus Kirk Kjeldsen - 2001 | SAK-77 | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
3 | 9.06.24 | Jeppe Risvig - 2001 | Skive AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
4 | 9.08.94 | Conrad Lind - 2001 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
5 | 9.11.17 | Anton Østdal - 2001 | Bagsværd AC | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
6 | 9.13.68 | Louis Cantby - 2001 | Hvidovre AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
7 | 9.33.59 | Valdemar Solok - 2001 | Holte Atletik | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
8 | 9.47.05 | Alexander Tengblad Nikolaisen - 2001 | Viborg AM | Baneturnering 5, Skive | 2016-05-25 |
9 | 9.47.34 | Jacob Weel Rosbo - 2000 | Bagsværd AC | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
10 | 9.51.11 | Kristian Brammer Carstensen - 2001 | Ballerup AK | Baneturneringen, Frederiksberg | 2016-07-07 |
11 | 9.52.44 | Carl-Christian Burvil - 2000 | Viborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
12 | 9.54.41 | Jonas Lyngvald Schmidt - 2001 | Odense Atletik | Bialogard, POL, Bialogard, POL | 2016-07-23 |
13 | 9.55.96 | Emil Pallesen - 2001 | AGF Atletik | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
14 | 9.58.27 | Jacob Seerup Kirkeby - 2000 | Viking Atletik | BM 3000 m, Rønne | 2016-06-08 |
15 | 10.14.34 | Morten Bach - 2000 | Sparta AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
16 | 10.31.15 | Sebastian Hansen - 2001 | Slagelse Atletik DELTA | Baneturnering 6, Bagsværd | 2016-06-02 |
17 | 11.03.0 | Johan Enevoldsen - 2001 | Viborg AM | Klubmesterskaber, Viborg | 2016-10-08 |
18 | 11.07.01 | Elias Hindbo Nielsen - 2000 | Viborg AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
19 | 11.11.76 | David Romney Lauridsen - 2001 | Ballerup AK | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
20 | 11.16.62 | Christian Pilehave - 2001 | Holte Atletik | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
21 | 11.38.86 | Peter Egsgaard Kruse - 2001 | Herning GF | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
22 | 11.51.48 | Anton Læssøe Bisgaard - 2001 | Århus 1900 | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
23 | 12.21.53 | Jeppe Fribæk - 2001 | Esbjerg AM | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
24 | 12.58.75 | Jens Mejrup - 2001 | Esbjerg AM | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
Kuglestød
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 12.64 | Mathias P. Kveiborg - 2000 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
2 | 10.67 | Frederik Skov Hansen - 2001 | Viborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
3 | 10.08 | Phillip H. Vegge - 2000 | Greve Atletik | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
4 | 9.36 | Thomas Sabro Larsen - 2001 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
5 | 6.53 | Jacob Vadsholt - 2001 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
Højdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 1.81 | Jacob Rosenlund - 2001 | Sparta AM | Indestævne 1, Hvidovre | 2016-12-03 |
2 | 1.79 | Thomas S. Larsen - 2000 | Randers Atletik Freja | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
3 | 1.77 | Markus Kirk Kjeldsen - 2001 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
4 | 1.75 | Johannes Glue - 2000 | Randers Atletik Freja | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
5 | 1.70 | Philip Vikne Dalmose - 2001 | Århus 1900 | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
6 | 1.56 | Emil Busch Bjerregaard - 2001 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
7 | 1.55 | Magnus Elsted - 2001 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
Længdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 5.79 | Vuk Stojanovic - 2001 | SAK-77 | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
2 | 5.54 | Johan Voigt - 2001 | IK Olympia | Indestævne 1, Hvidovre | 2016-12-03 |
3 | 5.50 | Anton Læssøe Bisgaard - 2001 | Århus 1900 | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
4 | 5.48 | Philip Vikne Dalmose - 2001 | Århus 1900 | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
5 | 4.81 | Bertil Steffensen - 2001 | Vejle IF | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
6 | 4.48 | Gustav Graff Esbensen - 2001 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
7 | 3.88 | Magnus Huusom Havmøller - 2001 | Århus 1900 | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
8 | 3.73 | Emil Busch Bjerregaard - 2001 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
Trespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 13.07 | Johannes Glue - 2000 | Randers Atletik Freja | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
2 | 10.00 | Gustav Graff Esbensen - 2001 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
Stangspring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 3.50 | Mathias Clausen - 2001 | Vidar Atletik | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
60 m hæk
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 8.48 | Mads Lund - 2000 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
2 | 8.99 | Andreas Land - 2000 | Odense Atletik | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
3 | 9.13 | Anton Læssøe Bisgaard - 2001 | Århus 1900 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-22 |
4 | 9.24 | Andreas Christoffersen - 2001 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
5 | 10.58 | Sebastian Larsen - 2001 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
6 | 10.92 | Mathias Clausen - 2001 | Vidar Atletik | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
7 | 11.46 | Christoffer Åndahl - 2000 | Københavns IF | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
D19
60 m
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 6.87 | Simon Hansen - 1998 | Århus 1900 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
2 | 6.98 | Peter Andersson - 1999 | Greve Atletik | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
3 | 7.03 | Steffen Udengaard Knudsen - 1998 | Århus 1900 | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
4 | 7.11 | Emil Mader Kjær - 1999 | Skive AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
5 | 7.13 | Jonathan Aquino (u) - 1999 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
6 | 7.14 | Oliver Chabert - 1999 | Greve Atletik | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
7 | 7.20 | Nicolai Lind Andersen - 1998 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
8 | 7.21 | Albert Ranning - 1998 | Københavns IF | Växsjö, Växsjö, SWE | 2017-01-22 |
9 | 7.23 | Frankly Dadey - 1999 | Greve Atletik | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
10 | 7.25 | Mads Lunø - 1999 | Kolding KFUM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
11 | 7.28 | Gustav Lundholm Nielsen - 1998 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
12 | 7.32 | Jacob Hvorup - 1999 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-21 |
13 | 7.34 | Emil Ipsen - 1999 | Ballerup AK | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
14 | 7.35 | Jacob Møberg Klysner - 1998 | Århus 1900 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
15 | 7.36 | Tórur Mortensen - 1998 | Århus 1900 | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
16 | 7.36 | Zaki Dhamac - 1999 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
17 | 7.42 | Marc Hanselmann Nielsen - 1999 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
18 | 7.44 | Sebastian Sund Frandsen - 1998 | Aalborg AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
19 | 7.45 | Andreas Scou - 1998 | Korsør AM | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
20 | 7.45 | Kasper Larsen - 1999 | SIK 80 | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
21 | 7.45 | Søren A. Nørgaard - 1999 | Kolding KFUM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
22 | 7.45 | Niklas Bjerre - 1999 | Korsør AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
23 | 7.48 | Nikolaj Graves - 1998 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
24 | 7.51 | Jonas N. Bjerremand - 1998 | Vejle IF | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
25 | 7.64 | Lasse Bangsgaard - 1998 | Herning GF | Vestmesterskaber inde, Aarhus | 2017-01-21 |
26 | 7.68 | Asbjørn Magnussen - 1998 | Frederiksberg IF | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
27 | 7.69 | Marc Futtrup Christiansen - 1998 | Kolding KFUM | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
28 | 7.70 | Nicolai Friis - 1998 | Randers Atletik Freja | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
29 | 7.74 | Oliver Birlie - 1999 | Amager AC | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
30 | 7.76 | Ralfs Zarrins - 1999 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
31 | 7.76 | Emil Grovn - 1998 | Frederiksberg IF | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
32 | 7.77 | Christian Gundersen - 1999 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
33 | 7.78 | Simon Thomsen - 1999 | Randers Atletik Freja | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
34 | 7.79 | Andreas Støve - 1998 | SAK-77 | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
35 | 7.80 | Xavier Magalhaes - 1999 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
36 | 7.82 | Mathias Astrup - 1999 | Greve Atletik | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
37 | 7.86 | Casper Vohs - 1999 | Vidar Atletik | Flensborg, GER, Flensborg, GER | 2017-01-08 |
38 | 7.86 | Mathias Skifter Andersen - 1999 | Slagelse Atletik DELTA | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
39 | 7.96 | Sebastian Skouboe - 1999 | Skive AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
40 | 8.14 | Robin Ostenfeldt - 1999 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
41 | 8.59 | Filmonm Merbhratom (u) - 1999 | Roar Atletik | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
200 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 21.12 (1.7) | Simon Hansen - 1998 | Århus 1900 | DM senior, Aarhus | 2016-08-28 |
2 | 21.57 (1.7) | Steffen Udengaard Knudsen - 1998 | Århus 1900 | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
3 | 22.50 | Peter Andersson - 1999 | Greve Atletik | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
4 | 22.64 (0.9) | Gustav Lundholm Nielsen - 1998 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
5 | 22.73 | Albert Ranning - 1998 | Københavns IF | Växsjö, Växsjö, SWE | 2017-01-22 |
6 | 22.86 | Jonathan Aquino (u) - 1999 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
7 | 22.88 | Nicolai Lind Andersen - 1998 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
8 | 22.92 (0.6) | Frankly Dadey - 1999 | Greve Atletik | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
9 | 22.98 (-0.3) | Andreas Scou - 1998 | Korsør AM | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
10 | 22.99 | Oliver Chabert - 1999 | Greve Atletik | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
11 | 23.08 | Emil Mader Kjær - 1999 | Skive AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
12 | 23.14 | Jacob Hvorup - 1999 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
13 | 23.22 (-1.2) | Marc Hanselmann Nielsen - 1999 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
14 | 23.52 (0.6) | Samuel Marcus - 1999 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
15 | 23.59 (-1.7) | Jacob Møberg Klysner - 1998 | Århus 1900 | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
16 | 23.61 (0.6) | Mathias Astrup - 1999 | Greve Atletik | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
17 | 23.82 (-0.7) | Karl-Gustav Brockdorff - 1999 | Aalborg AM | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
18 | 23.84 | Mads Lunø - 1999 | Kolding KFUM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
19 | 24.07 (0.2) | Mathias Skifter Andersen - 1999 | Slagelse Atletik DELTA | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
20 | 24.25 (-1.0) | Niklas Bjerre - 1999 | Korsør AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
21 | 24.59 (-0.3) | Zaki Dhamac - 1999 | Aalborg AM | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
22 | 24.65 | Lasse Bangsgaard - 1998 | Herning GF | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
23 | 24.67 | Andreas Støve - 1998 | SAK-77 | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
24 | 24.77 | Xavier Magalhaes - 1999 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-12 |
25 | 24.79 (-0.7) | Søren A. Nørgaard - 1999 | Kolding KFUM | Regionsstævne, Vejen | 2016-05-12 |
26 | 25.07 (0.5) | Simon Thomsen - 1999 | Randers Atletik Freja | LM, Randers | 2016-10-02 |
27 | 25.25 (0.5) | Genc Bega - 1999 | Randers Atletik Freja | LM, Randers | 2016-10-02 |
28 | 25.27 (-0.4) | Villads Clausen - 1998 | Amager AC | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
29 | 25.38 (0.2) | Oliver Birlie - 1999 | Amager AC | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
30 | 25.39 (-1.3) | Casper Vohs - 1999 | Vidar Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
31 | 25.58 (-1.3) | Jonas Jensen - 1998 | Odense Atletik | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
32 | 26.09 (-3.1) | Malte Strunge - 1998 | SIK 80 | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
33 | 26.39 (-1.2) | Jes Ethelberg - 1999 | Esbjerg AM | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
34 | 27.04 (-0.3) | Rasmus Wiese - 1999 | Fremad Holbæk | Cles, ITA, Cles, ITA | 2016-07-22 |
35 | 27.11 | Sebastian Skouboe - 1999 | Skive AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
400 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 49.40 | Gustav Lundholm Nielsen - 1998 | Sparta AM | E-Cup U20 B, Leiria, POR | 2016-09-17 |
2 | 50.08 | Karl-Gustav Brockdorff - 1999 | Aalborg AM | Onsdagsstævne, Aalborg | 2016-06-15 |
3 | 50.73 | Jacob Hvorup - 1999 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
4 | 50.82 | Mathias Astrup - 1999 | Greve Atletik | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
5 | 50.86 | Andreas Scou - 1998 | Korsør AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
6 | 51.91 | Alejandro Maillet - 1998 | Blovstrød Løverne | Baneturneringen 3, Allerød | 2016-05-14 |
7 | 51.98 | Oliver Chabert - 1999 | Greve Atletik | Helsingborg, SWE, Helsingborg, SWE | 2016-07-08 |
8 | 51.99 | Jonathan Aquino (u) - 1999 | Sparta AM | UP-stævne 1, Østerbro | 2016-05-12 |
9 | 52.31 | Nikolaj Graves - 1998 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
10 | 52.74 | Søren A. Nørgaard - 1999 | Kolding KFUM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
11 | 52.80 | Oliver Byrial - 1999 | Sparta AM | Baneturnering 17, Holbæk | 2016-09-06 |
12 | 52.98 | Samuel Marcus - 1999 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
13 | 53.49 | Rasmus Rose-Hansen - 1999 | Skive AM | DT kval, Bagsværd | 2016-09-11 |
14 | 53.55 | Christian Gundersen - 1999 | Sparta AM | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
15 | 53.62 | Mathias Skifter Andersen - 1999 | Slagelse Atletik DELTA | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
16 | 54.37 | Frankly Dadey - 1999 | Greve Atletik | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
17 | 55.05 | Andreas Støve - 1998 | SAK-77 | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
18 | 55.09 | Lasse Moesgård Nielsen - 1998 | Herning GF | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
19 | 55.26 | Robin Ostenfeldt - 1999 | SAK-77 | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
20 | 55.63 | Lucas la cour Heebøll - 1999 | Sparta AM | UP-stævne 1, Østerbro | 2016-05-12 |
21 | 55.90 | William Winkler - 1999 | SAK-77 | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
22 | 56.20 | Julian Gregersen - 1998 | Vejle IF | Færøske ungdomsmesterskaber, Thorshavn | 2016-09-10 |
23 | 56.40 | Jonas Jensen - 1998 | Odense Atletik | DTU indl. vest, Aalborg | 2016-05-28 |
24 | 57.87 | Julian Schlegel - 1998 | SIK 80 | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
25 | 58.29 | Kasper Pontoppidan Jensen - 1999 | IK Hellas | Sparta Copenhagen Games, Østerbro | 2016-08-20 |
26 | 58.32 | Andreas Hvass Neergaard - 1999 | Skive AM | DTU indl. vest, Aalborg | 2016-05-28 |
27 | 58.39 | Casper Vohs - 1999 | Vidar Atletik | Øst/Vest mangekamp, Helsingør | 2016-05-15 |
28 | 58.41 | Rasmus Wiese - 1999 | Fremad Holbæk | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
29 | 58.99 | Kasper Larsen - 1999 | SIK 80 | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
30 | 59.21 | Anders Beier - 1999 | HG Atletik | UP-stævne 2, Herlufsholm | 2016-05-19 |
31 | 59.60 | Malte Strunge - 1998 | SIK 80 | DT kval, Bagsværd | 2016-09-11 |
32 | 1.01.34 | Sebastian Skouboe - 1999 | Skive AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
33 | 1.01.64 | Zakaria Dahmani - 1999 | Sparta AM | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
34 | 1.02.01 | Daniel Jørgensen - 1999 | Odense Atletik | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
800 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 1.52.63 | Andreas Lindgreen - 1998 | Sparta AM | Copenhagen Athletic Games, Østerbro | 2016-06-18 |
2 | 1.52.68 | Karl-Gustav Brockdorff - 1999 | Aalborg AM | DT finale, Østerbro | 2016-09-10 |
3 | 1.58.44 | Rasmus Rose-Hansen - 1999 | Skive AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
4 | 1.58.67 | Julian Gregersen - 1998 | Vejle IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
5 | 2.00.2 | Sebastian Stensvig - 1999 | Skive AM | Sommerløb, Viborg | 2016-08-02 |
6 | 2.00.54 | Malthe Nielsen - 1999 | Sparta AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
7 | 2.01.75 | Simon Holst - 1998 | Amager AC | Copenhagen Athletic Games, Østerbro | 2016-06-18 |
8 | 2.03.53 | Robin Ostenfeldt - 1999 | SAK-77 | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
9 | 2.03.93 | Lucas la cour Heebøll - 1999 | Sparta AM | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
10 | 2.04.42 | Noel Mono (u) - 1998 | Aalborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
11 | 2.05.13 | Berhane Yemane - 1998 | AGF Atletik | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
12 | 2.06.32 | Jonas Gertsen - 1998 | Odense Atletik | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
13 | 2.07.76 | Anders Holmelund Jørgensen - 1999 | Kolding KFUM | Regionsstorstævne, Esbjerg | 2016-05-28 |
14 | 2.08.72 | Mads Emil Munksgaard - 1999 | Kolding KFUM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
15 | 2.08.74 | Magnus Buur - 1999 | IK Hellas | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
16 | 2.09.04 | Peter Christian Wildt - 1998 | Odense Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
17 | 2.10.72 | Mathias Skifter Andersen - 1999 | Slagelse Atletik DELTA | Åbne Slagelsemesterskaber, Slagelse | 2016-09-10 |
18 | 2.10.76 | Kasper Pontoppidan Jensen - 1999 | IK Hellas | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
19 | 2.11.12 | August Runge Bengtson - 1999 | Aalborg Øst RRC | Regionsstævne, Vejle | 2016-05-07 |
20 | 2.12.31 | Rasmus Wiese - 1999 | Fremad Holbæk | Trento, ITA, Trento, ITA | 2016-07-19 |
21 | 2.13.08 | Rógvi Kárason - 1998 | Færøerne | 2. TF Stòrkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-11 |
22 | 2.13.63 | Louis Hermann - 1999 | Sparta AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
23 | 2.15.07 | Gunnar Sivertsen - 1999 | Kolding KFUM | Sydjysk 4-kamp, Kolding | 2016-10-01 |
24 | 2.17.66 | Rasmus Lorenzen - 1998 | Århus 1900 | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
25 | 2.26.48 | Jes Ethelberg - 1999 | Esbjerg AM | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
26 | 2.30.50 | Kasper Røntved Krukiewicz - 1999 | SIK 80 | DT kval, Bagsværd | 2016-09-11 |
27 | 2.32.10 | Daniel Jørgensen - 1999 | Odense Atletik | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
28 | 2.34.05 | Andreas Kjær - 1998 | Greve Atletik | DT 1. div. øst, Bagsværd | 2016-05-22 |
29 | 2.35.72 | Stefan Lehnert - 1999 | Ballerup AK | Klubmesterskaber, Ballerup | 2016-08-27 |
30 | 2.46.35 | Rasmus Jensen - 1999 | Ballerup AK | Klubmesterskaber, Ballerup | 2016-08-27 |
31 | 2.55.20 | Andreas Møller - 1999 | SG Atletik Svendborg | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
1500 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 3.46.88 | Andreas Lindgreen - 1998 | Sparta AM | Mannheim, GER, Mannheim, GER | 2016-06-25 |
2 | 3.57.99 | Magnus Nyman Hall - 1999 | Århus 1900 | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
3 | 4.01.93 | Sebastian Stensvig - 1999 | Skive AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
4 | 4.04.4 | Mubaarik Ibrahim - 1998 | Odense Atletik | Baneturnering 14, Aarhus | 2016-08-09 |
5 | 4.05.70 | Julian Gregersen - 1998 | Vejle IF | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
6 | 4.05.91 | Malthe Nielsen - 1999 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
7 | 4.08.21 | Joachim Rønsholt - 1999 | Ballerup AK | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
8 | 4.08.21 | Jonas Gertsen - 1998 | Odense Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
9 | 4.09.64 | Rasmus Rose-Hansen - 1999 | Skive AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
10 | 4.12.95 | Simon Holst - 1998 | Amager AC | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
11 | 4.14.39 | Lucas la cour Heebøll - 1999 | Sparta AM | Eurotrack, Frederiksberg | 2016-06-04 |
12 | 4.15.03 | Noel Mono (u) - 1998 | Aalborg AM | DT finale, Østerbro | 2016-09-10 |
13 | 4.16.15 | Alexander Siedler Nielsen - 1999 | Hvidovre AM | DT finale, Østerbro | 2016-09-10 |
14 | 4.18.8 | Peter Christian Wildt - 1998 | Odense Atletik | Baneturnering 14, Aarhus | 2016-08-09 |
15 | 4.23.60 | Anders Holmelund Jørgensen - 1999 | Odense Atletik | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
16 | 4.25.05 | Thomas Sand Nielsen - 1998 | AK Holstebro | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
17 | 4.25.06 | Gustav Lundholm Nielsen - 1998 | Sparta AM | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
18 | 4.28.29 | Robin Ostenfeldt - 1999 | SAK-77 | DTU indl. vest, Aalborg | 2016-05-28 |
19 | 4.33.96 | Rógvi Kárason - 1998 | Færøerne | TF Stórkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-18 |
20 | 4.34.32 | Rasmus Lorenzen - 1998 | Århus 1900 | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
21 | 4.37.2 | Berhane Yemane - 1998 | AGF Atletik | Åbne KM, Aarhus | 2016-09-29 |
22 | 4.39.31 | Gunnar Sivertsen - 1999 | Kolding KFUM | Regionsstævne, Esbjerg | 2016-09-24 |
23 | 4.39.70 | Mikkel Berg - 1999 | Esbjerg AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
24 | 4.39.73 | Lasse Ankersø - 1999 | Esbjerg AM | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
25 | 4.42.27 | Kasper Pontoppidan Jensen - 1999 | IK Hellas | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
26 | 4.42.42 | Jesper Christiansen - 1998 | AK Holstebro | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
27 | 4.48.05 | Louis Hermann - 1999 | Sparta AM | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
28 | 4.53.05 | Nikolaj Graves - 1998 | Sparta AM | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
29 | 4.57.82 | Rasmus Wiese - 1999 | Fremad Holbæk | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
30 | 5.00.54 | Henning Elmer - 1999 | Greve Atletik | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
31 | 5.06.49 | Christian Gundersen - 1999 | Sparta AM | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
32 | 5.08.43 | Julian Schlegel - 1998 | SIK 80 | DT kval, Bagsværd | 2016-09-11 |
33 | 5.15.24 | Lasse Bangsgaard - 1998 | Herning GF | Vest holdmesterskaber, Herning | 2016-09-18 |
34 | 5.19.64 | Mathias Astrup - 1999 | Greve Atletik | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
35 | 5.34.43 | Casper Vohs - 1999 | Vidar Atletik | Øst/Vest mangekamp, Helsingør | 2016-05-15 |
36 | 6.04.07 | Andreas Møller - 1999 | SG Atletik Svendborg | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
3000 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 8.19.46 | Andreas Lindgreen - 1998 | Sparta AM | Baneturnering 17, Holbæk | 2016-09-06 |
2 | 8.39.90 | Magnus Nyman Hall - 1999 | Århus 1900 | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
3 | 8.40.01 | Sebastian Stensvig - 1999 | Skive AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
4 | 8.51.86 | Jonas Gertsen - 1998 | Odense Atletik | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
5 | 8.52.86 | Malthe Nielsen - 1999 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
6 | 8.56.28 | Alexander Siedler Nielsen - 1999 | Hvidovre AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
7 | 9.05.94 | Jesper Christiansen - 1998 | AK Holstebro | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
8 | 9.05.97 | Thomas Sand Nielsen - 1998 | AK Holstebro | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
9 | 9.12.36 | Joachim Rønsholt - 1999 | Ballerup AK | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
10 | 9.17.54 | Simon Holst - 1998 | Amager AC | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
11 | 9.22.22 | Noel Mono (u) - 1998 | Aalborg AM | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
12 | 9.35.96 | Anders Holmelund Jørgensen - 1999 | Odense Atletik | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
13 | 9.42.57 | Louis Hermann - 1999 | Sparta AM | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
14 | 9.58.96 | Rógvi Kárason - 1998 | Færøerne | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
15 | 10.05.10 | August Runge Bengtson - 1999 | Aalborg Øst RRC | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
16 | 10.41.63 | Robin Ostenfeldt - 1999 | SAK-77 | Midtjyske mesterskaber, Silkeborg | 2016-10-02 |
17 | 10.51.31 | Yousef Bellouch - 1998 | Frederiksberg IF | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
Kuglestød
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 12.93 | Stefan Lehnert - 1999 | Ballerup AK | Søndagsstævne, Ballerup | 2016-12-11 |
Højdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 1.83 | Andreas Asklund - 1998 | Kolding KFUM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
2 | 1.60 | Julian Schlegel - 1998 | SIK 80 | LDM inde, Dybvad | 2016-11-20 |
Længdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 6.28 | Mads Lunø - 1999 | Kolding KFUM | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
2 | 5.72 | Marc Futtrup Christiansen - 1998 | Kolding KFUM | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
3 | 5.50 | Simon Thomsen - 1999 | Randers Atletik Freja | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
4 | 5.11 | Sebastian Skouboe - 1999 | Skive AM | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
5 | 5.10 | Julian Schlegel - 1998 | SIK 80 | LDM inde, Dybvad | 2016-11-20 |
Trespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 11.76 | Kasper Larsen - 1999 | SIK 80 | LDM inde, Dybvad | 2016-11-06 |
Stangspring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
60 m hæk
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 8.34 | Sebastian Sund Frandsen - 1998 | Aalborg AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
2 | 8.38 | Oliver Chabert - 1999 | Greve Atletik | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
3 | 8.80 | Jonas N. Bjerremand - 1998 | Vejle IF | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
4 | 8.81 | Jacob Hvorup - 1999 | Sparta AM | Østmesterskaber inde, Ballerup | 2017-01-22 |
5 | 8.91 | Gustav Lundholm Nielsen - 1998 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
6 | 8.96 | Nikolaj Graves - 1998 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
7 | 10.08 | Christian Gundersen - 1999 | Sparta AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
D22
60 m
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 6.69 | Kristoffer Hari - 1997 | Hvidovre AM | Reykjavík International Games, Reykjavik, ISL | 2017-02-04 |
2 | 6.89 | Kojo Musah - 1996 | Vejle IF | 60 meter, Aarhus | 2017-01-21 |
3 | 6.90 | Frederik Schou-Nielsen - 1996 | Sparta AM | Göteborgs Inomhus, Göteborg, SWE | 2017-02-04 |
4 | 6.98 | Frederik Peschardt - 1995 | Århus 1900 | Sidstechancen, Aarhus | 2016-12-30 |
5 | 7.10 | Benjamin B. Gabrielsen - 1995 | Sparta AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
6 | 7.12 | Lukas Bredo - 1997 | Ballerup AK | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
7 | 7.12 | Peter Trajkovski - 1996 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
8 | 7.13 | Sebastian Pedersen - 1997 | Sparta AM | Lund, SWE | 2017-01-14 |
9 | 7.14 | Alex Futtrup Christiansen - 1997 | Kolding KFUM | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
10 | 7.14 | Benjamin Lobo Vedel - 1997 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-11-08 |
11 | 7.19 | Emil Søndergaard - 1996 | Århus 1900 | Sidstechancen, Aarhus | 2016-12-30 |
12 | 7.19 | Jonas Lund - 1996 | Vejle IF | 60 meter, Aarhus | 2017-01-21 |
13 | 7.20 | Jacob Ziska - 1997 | Hvidovre AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
14 | 7.26 | Kasper Andersson - 1997 | Greve Atletik | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
15 | 7.27 | Jakob H. Andersen - 1997 | HG Atletik | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
16 | 7.27 | Simon Mathiasen - 1996 | Hvidovre AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
17 | 7.30 | Tummas Napoleon Arge - 1995 | Hvidovre AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
18 | 7.34 | Johan K. Thomsen - 1997 | Ballerup AK | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
19 | 7.40 | Rasmus Jensen - 1995 | Odense Atletik | Sidstechancen, Aarhus | 2016-12-30 |
20 | 7.41 | Sebastian V Buschardt - 1997 | Bagsværd AC | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
21 | 7.51 | Jacob Aagaard Jensen - 1997 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2017-01-17 |
22 | 7.55 | Mads Dynesen - 1997 | AGF Atletik | 60 meter, Aarhus | 2017-01-21 |
23 | 7.58 | Asger Østerby - 1997 | Greve Atletik | Kronborg Games 2, Helsingør | 2017-01-28 |
24 | 7.59 | Martin Johansen - 1995 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
25 | 7.59 | Magnus Dal-Christiansen - 1997 | Færøerne | Stórmót ÍR, Reykjavik, ISL | 2017-02-11 |
26 | 7.61 | Rune Drongesen - 1996 | Viborg AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-04 |
27 | 7.63 | Magnus Ugilt Rasmussen - 1997 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
28 | 7.78 | Benjamin Sivertsen Nørring - 1996 | Gråsten IG | Flensborg, GER, Flensborg, GER | 2017-01-08 |
29 | 7.79 | Bruce Buasri - 1995 | Ballerup AK | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
30 | 7.80 | Navid Bazgir - 1995 | Hvidovre AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-28 |
31 | 7.80 | Jakob Holt Jensen - 1997 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2017-01-17 |
32 | 7.83 | Søren Rahbek - 1997 | Skive AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
33 | 7.84 | Kasper Jespersen - 1997 | Ballerup AK | Julestævne, Ballerup | 2016-12-27 |
34 | 7.89 | Robin Swann - 1997 | Sparta AM | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
35 | 8.13 | Oliver Shadwell - 1997 | Randers Atletik Freja | ABC-stævne, Aarhus | 2016-12-10 |
200 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 20.96 (0.0) | Kristoffer Hari - 1997 | Hvidovre AM | Mannheim, GER, Mannheim, GER | 2016-06-26 |
2 | 21.33 (1.7) | Benjamin Lobo Vedel - 1997 | Aalborg AM | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
3 | 21.35 (1.7) | Morten Dalgaard Madsen - 1995 | Skive AM | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
4 | 21.85 (1.2) | Frederik Schou-Nielsen - 1996 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
5 | 21.91 (0.4) | Kojo Musah - 1996 | Vejle IF | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
6 | 22.20 (0.0) | Sebastian Pedersen - 1997 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
7 | 22.31 | Peter Trajkovski - 1996 | Sparta AM | Växsjö, Växsjö, SWE | 2017-01-22 |
8 | 22.45 (1.7) | Emil Søndergaard - 1996 | Århus 1900 | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
9 | 22.59 (0.9) | Sebastian V Buschardt - 1997 | Bagsværd AC | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
10 | 22.67 (0.0) | Lukas Bredo - 1997 | Ballerup AK | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
11 | 22.69 (-1.9) | Rasmus Jensen - 1995 | Odense Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
12 | 22.76 | Kasper Andersson - 1997 | Greve Atletik | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
13 | 22.83 (-2.0) | Jonas Lund - 1996 | Vejle IF | Regionsstævne, Vejen | 2016-05-12 |
14 | 22.86 (-2.0) | Mathias Kirk - 1996 | Vejle IF | Regionsstævne, Vejen | 2016-05-12 |
15 | 23.05 (1.9) | Nicholas Schrøder - 1995 | Amager AC | Baneturneringen, Østerbro | 2016-08-04 |
16 | 23.08 | Frederik Peschardt - 1995 | Århus 1900 | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
17 | 23.11 (-2.0) | Benjamin B. Gabrielsen - 1995 | Sparta AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
18 | 23.17 (-0.4) | Jakob H. Andersen - 1997 | HG Atletik | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
19 | 23.21 (-2.0) | Christian Clausen - 1996 | Københavns IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
20 | 23.23 | Jacob Ziska - 1997 | Hvidovre AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
21 | 23.40 (-0.4) | Markus Larsen - 1997 | Holte Atletik | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
22 | 23.82 (0.7) | Alex Futtrup Christiansen - 1997 | Kolding KFUM | Regionsstævne, Esbjerg | 2016-09-24 |
23 | 23.89 (-0.3) | Sam Buasri - 1995 | Ballerup AK | DT kval, Bagsværd | 2016-09-11 |
24 | 24.28 | Tummas Napoleon Arge - 1995 | Hvidovre AM | Växsjö, Växsjö, SWE | 2017-01-22 |
25 | 24.33 | Asger Østerby - 1997 | Greve Atletik | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
26 | 24.34 (0.2) | Johan K. Thomsen - 1997 | Ballerup AK | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
27 | 24.68 (-1.3) | Frederik Randrup Bundesen - 1997 | Odense Atletik | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
28 | 24.71 (0.5) | Malmir Bega - 1995 | Randers Atletik Freja | LM, Randers | 2016-10-02 |
29 | 24.72 (-2.1) | Magnus Dal-Christiansen - 1997 | Færøerne | Færøske mesterskaber, Thorshavn | 2016-08-20 |
30 | 24.88 (-1.2) | Iasonas Koniaris - 1997 | Hvidovre AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
31 | 24.90 (0.0) | Navid Bazgir - 1995 | Hvidovre AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
32 | 25.12 | Søren Rahbek - 1997 | Skive AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
33 | 25.16 | Andreas Kock Pedersen - 1997 | Korsør AM | Pallasspelen, Malmö, SWE | 2017-01-29 |
34 | 25.17 (-1.3) | Oliver Thernøe - 1996 | Korsør AM | LM Atletik, Nyborg | 2016-08-20 |
35 | 25.62 | Kasper Jespersen - 1997 | Ballerup AK | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-12 |
36 | 26.68 (0.5) | Oliver Shadwell - 1997 | Randers Atletik Freja | LM, Randers | 2016-10-02 |
37 | 27.34 | Jean-François Xavier de Menard - 1996 | Herning GF | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
38 | 29.12 (-0.7) | Morten Nielsen - 1995 | Esbjerg AM | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
400 m
20 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Kun el-tid. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 46.78 | Benjamin Lobo Vedel - 1997 | Aalborg AM | Växsjö, Växsjö, SWE | 2017-01-21 |
2 | 48.15 | Rasmus Jensen - 1995 | Odense Atletik | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
3 | 48.71 | Kristoffer Hari - 1997 | Hvidovre AM | Eurotrack, Frederiksberg | 2016-06-04 |
4 | 48.75 | Christian Clausen - 1996 | Københavns IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
5 | 48.86 | Frederik Peschardt - 1995 | Århus 1900 | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
6 | 49.14 | Martin Johansen - 1995 | Aalborg AM | Namur, BEL, Namur, BEL | 2016-05-25 |
7 | 49.75 | Emil Søndergaard - 1996 | Århus 1900 | DT finale, Østerbro | 2016-09-10 |
8 | 50.41 | Oliver Ryborg Kjeldsen - 1995 | Århus 1900 | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
9 | 50.70 | Peter Trajkovski - 1996 | Sparta AM | Växsjö, Växsjö, SWE | 2017-01-21 |
10 | 50.94 | Magnus Grue Johansen - 1997 | AK Holstebro | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
11 | 51.24 | Mathias Kirk - 1996 | Vejle IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
12 | 51.42 | Nicholas Schrøder - 1995 | Amager AC | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
13 | 51.96 | Kasper Andersson - 1997 | Greve Atletik | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
14 | 52.21 | Abdirisak Ahmed Mahamad - 1996 | Odense Atletik | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
15 | 52.48 | Jacob Aagaard Jensen - 1997 | Aalborg AM | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
16 | 52.58 | Endre Eikenes Røsaker (u) - 1996 | Københavns IF | Atleticumspelen, Malmö, SWE | 2017-02-11 |
17 | 52.66 | Jean Bosco Nshimiyimana - 1995 | Hvidovre AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
18 | 53.14 | Oliver Thernøe - 1996 | Korsør AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
19 | 53.33 | Iasonas Koniaris - 1997 | Hvidovre AM | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
20 | 53.37 | Søren Jøhnk - 1997 | Bagsværd AC | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
21 | 54.01 | Mathias Eithz - 1995 | Skive AM | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
22 | 55.07 | Navid Bazgir - 1995 | Hvidovre AM | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
23 | 55.52 | Thor Skifte - 1997 | Amager AC | DT 1. div. øst, Bagsværd | 2016-05-22 |
24 | 55.56 | Jacob Qvist Jensen - 1995 | Aarhus Fremad Atletik | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
25 | 55.72 | Jakob Holt Jensen - 1997 | Aalborg AM | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
26 | 55.87 | Jesper Vatta Hvilsted - 1996 | Århus 1900 | Onsdagsstævne, Aalborg | 2016-06-15 |
27 | 56.30 | Magnus Dal-Christiansen - 1997 | Færøerne | TF Stórkapping á Tórsbreyt, Thorshavn | 2016-06-18 |
28 | 56.42 | Kasper Jespersen - 1997 | Ballerup AK | Østmesterskaber ude, Ballerup | 2016-06-18 |
29 | 57.61 | Teitur Jacobsen - 1997 | Færøerne | Færøske mesterskaber, Thorshavn | 2016-08-20 |
30 | 59.34 | Mathias Sørensen - 1996 | Roar Atletik | Øst/Vest mangekamp, Helsingør | 2016-05-15 |
31 | 1.00.81 | Steffen Sjørslev - 1997 | Greve Atletik | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
800 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 1.49.49 | Kristian Uldbjerg Hansen - 1996 | Aalborg AM | Oslo, NOR, Oslo, NOR | 2016-06-24 |
2 | 1.50.73 | Christian Clausen - 1996 | Københavns IF | DT finale, Østerbro | 2016-09-10 |
3 | 1.54.27 | Søren Jøhnk - 1997 | Bagsværd AC | Oordegem, BEL, Oordegem, BEL | 2016-05-28 |
4 | 1.54.79 | Christoffer Frost Johansen - 1997 | Sdr. Omme IF | Regionsstævne, Vejle | 2016-05-07 |
5 | 1.55.14 | Rasmus Gregersen - 1995 | Herning LK | Regionsstævne, Vejle | 2016-05-07 |
6 | 1.55.57 | Andreas Bruselius - 1995 | Vejle IF | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
7 | 1.55.64 | Jean Johnsen - 1996 | Odense Atletik | Coimbatore, IND, Coimbatore, IND | 2017-01-11 |
8 | 1.56.35 | Gustaf Frederiksen - 1997 | Haderslev IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
9 | 1.56.66 | Joachim Sieverts Nielsen - 1997 | Frederiksberg IF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
10 | 1.56.89 | Jonathan M. Adamsen - 1995 | Københavns IF | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
11 | 1.57.53 | Thor Skifte - 1997 | Amager AC | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
12 | 1.57.90 | August Broz - 1996 | Randers Atletik Freja | Baneturneringen 16, Skive | 2016-08-23 |
13 | 1.58.56 | Kristian Uh - 1995 | Aalborg AM | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
14 | 2.00.4 | Tom Nijhuis - 1997 | Viborg AM | Sommerløb, Viborg | 2016-08-02 |
15 | 2.00.46 | Abdirisak Ahmed Mahamad - 1996 | Odense Atletik | Bialogard, POL, Bialogard, POL | 2016-07-23 |
16 | 2.00.53 | Frederik Ernst - 1995 | AGF Atletik | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
17 | 2.00.69 | Jacob Qvist Jensen - 1995 | Aarhus Fremad Atletik | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
18 | 2.00.94 | Oliver Thernøe - 1996 | Korsør AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
19 | 2.00.95 | Jean Bosco Nshimiyimana - 1995 | Hvidovre AM | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
20 | 2.01.78 | Rasmus Jensen - 1995 | Odense Atletik | Åbningsstævne, Odense | 2016-05-02 |
21 | 2.01.98 | Frederik Kjeldsen Hertz - 1997 | Esbjerg AM | Regionsstorstævne, Esbjerg | 2016-05-28 |
22 | 2.02.16 | Peter Gerner Ejersbo - 1995 | Odense Atletik | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
23 | 2.02.79 | Johannes Würtz - 1995 | Aalborg AM | Onsdagsstævne, Aalborg | 2016-08-17 |
24 | 2.05.98 | Peder C. Mølbak - 1996 | Haderslev IF | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
25 | 2.06.16 | Lukas Jensen - 1997 | Ballerup AK | DT 1. div. øst, Bagsværd | 2016-05-22 |
26 | 2.08.92 | Lucas Balling - 1997 | Fremad Holbæk | Cles, ITA, Cles, ITA | 2016-07-22 |
27 | 2.09.71 | Martín Besné Eseverri (U) - 1995 | Roar Atletik | Afslutningsstævne, Greve | 2016-10-01 |
28 | 2.10.15 | Emil Aarestrup - 1995 | Viborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
29 | 2.12.50 | Shaku Mohammed - 1997 | AGF Atletik | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
30 | 2.13.21 | Daniel Gravergaard - 1997 | Randers Atletik Freja | Baneturneringen 16, Skive | 2016-08-23 |
31 | 2.15.75 | Christian Weberskov - 1995 | AGF Atletik | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
32 | 2.19.56 | Peter Jon Kristensen - 1996 | Blovstrød Løverne | Baneturneringen, Østerbro | 2016-06-16 |
1500 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 3.48.01 | Peter Gerner Ejersbo - 1995 | Odense Atletik | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
2 | 3.58.0 | Kristian Holm Jensen - 1997 | Esbjerg AM | Åbne KM, Aarhus | 2016-09-29 |
3 | 3.58.8 | Rasmus Gregersen - 1995 | Herning LK | Baneturnering 14, Aarhus | 2016-08-09 |
4 | 3.59.28 | Jonathan M. Adamsen - 1995 | Københavns IF | DM senior, Aarhus | 2016-08-27 |
5 | 4.00.53 | Joachim Sieverts Nielsen - 1997 | Frederiksberg IF | Copenhagen Open, Hvidovre | 2016-06-11 |
6 | 4.03.61 | August Broz - 1996 | Randers Atletik Freja | 1500 m, Randers | 2016-06-09 |
7 | 4.04.57 | Søren Jøhnk - 1997 | Bagsværd AC | Baneturneringen 3, Allerød | 2016-05-14 |
8 | 4.08.38 | Frederik Kjeldsen Hertz - 1997 | Esbjerg AM | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
9 | 4.08.42 | Mads Skaaning - 1995 | Sparta AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
10 | 4.09.19 | Frederik Ernst - 1995 | AGF Atletik | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
11 | 4.10.24 | Andreas Bruselius - 1995 | Vejle IF | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
12 | 4.11.07 | Søren Lund Sørensen - 1997 | Aalborg AM | DM ungdom, Østerbro | 2016-09-03 |
13 | 4.11.18 | Emil Aarestrup - 1995 | Viborg AM | 1500 m, Randers | 2016-06-09 |
14 | 4.11.74 | Joachim Weel Rosbo - 1997 | Bagsværd AC | DT 1. div. øst, Bagsværd | 2016-05-22 |
15 | 4.18.1 | Jacob Qvist Jensen - 1995 | Aarhus Fremad Atletik | Baneturnering 8, Aarhus | 2016-06-14 |
16 | 4.18.34 | Johannes Würtz - 1995 | Aalborg AM | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
17 | 4.19.02 | Christian Weberskov - 1995 | AGF Atletik | DT 1. div. vest, Esbjerg | 2016-05-22 |
18 | 4.19.1 | Casper Giversen - 1997 | Århus 1900 | Baneturnering 8, Aarhus | 2016-06-14 |
19 | 4.23.35 | Abdirisak Ahmed Mahamad - 1996 | Odense Atletik | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
20 | 4.23.65 | Philip Christiansen - 1996 | Københavns IF | Baneturneringen 3, Allerød | 2016-05-14 |
21 | 4.26.43 | Jean Bosco Nshimiyimana - 1995 | Hvidovre AM | DT elitedivisionen, Aalborg | 2016-05-21 |
22 | 4.27.50 | Thor Skifte - 1997 | Amager AC | DTU indl. øst, Taarnby | 2016-05-29 |
23 | 4.27.80 | Lukas Jensen - 1997 | Ballerup AK | DTU finale, Ballerup | 2016-09-24 |
24 | 4.30.00 | Oliver Thernøe - 1996 | Korsør AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-07-01 |
25 | 4.32.57 | Mohammed Idiris - 1995 | Odense Atletik | Åbningsstævne, Odense | 2016-05-02 |
26 | 4.35.11 | Tom Nijhuis - 1997 | Viborg AM | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
27 | 4.40.91 | Rasmus Kristensen - 1997 | Odense Atletik | Vestmesterskaber, Skive | 2016-06-18 |
28 | 4.44.01 | Jacob Aagaard Jensen - 1997 | Aalborg AM | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
29 | 4.46.08 | Oliver Ryborg Kjeldsen - 1995 | Århus 1900 | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
30 | 4.55.05 | Jakob Holt Jensen - 1997 | Aalborg AM | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
31 | 5.05.1 | Hao hoang Ngyuen - 1995 | SAK-77 | Baneturnering 8, Aarhus | 2016-06-14 |
32 | 5.07.11 | Asger Østerby - 1997 | Greve Atletik | DT 1. div. øst, Bagsværd | 2016-05-22 |
33 | 5.31.08 | Steffen Sjørslev - 1997 | Greve Atletik | DM mangekamp, Østerbro | 2016-08-20 |
3000 m
18 kvalificeres i perioden 2016-05-01-2017-02-15. Resultater sat på oversize-baner godtages. Både inde- og uderesultater.
1 | 8.31.43 | Emil Holm - 1996 | Ganløse Tri Center | Baneturnering 6, Bagsværd | 2016-06-02 |
2 | 8.32.25 | Joachim Weel Rosbo - 1997 | Bagsværd AC | Baneturnering 6, Bagsværd | 2016-06-02 |
3 | 8.34.80 | Magnus Dewett - 1995 | Herning LK | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
4 | 8.45.35 | Rasmus Gregersen - 1995 | Herning LK | Baneturnering 5, Skive | 2016-05-25 |
5 | 8.45.68 | Jacob Simonsen - 1995 | AGF Atletik | Don Kirby indoor, Albuquerque, USA | 2017-02-10 |
6 | 8.46.71 | Marc Laursen - 1997 | Viborg AM | Baneturnering 5, Skive | 2016-05-25 |
7 | 8.52.80 | August Broz - 1996 | Randers Atletik Freja | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
8 | 8.53.27 | Mads Skaaning - 1995 | Sparta AM | Göteborg, Göteborg, SWE | 2017-01-21 |
9 | 8.54.39 | Emil Aarestrup - 1995 | Viborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
10 | 8.55.62 | Frederik Ernst - 1995 | AGF Atletik | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
11 | 8.55.78 | Anton Harrsen - 1995 | Helsingør IF | Baneturneringen, Østerbro | 2016-08-04 |
12 | 8.57.93 | Thomas Andersen - 1995 | Sparta AM | Baneturnering 17, Holbæk | 2016-09-06 |
13 | 9.07.89 | Johannes Würtz - 1995 | Aalborg AM | Indestævne 3, Skive | 2017-02-04 |
14 | 9.10.97 | Christian Weberskov - 1995 | AGF Atletik | Aarhus Nordic Challenge, Aarhus | 2016-06-25 |
15 | 9.13.86 | Frederik Kjeldsen Hertz - 1997 | Esbjerg AM | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
16 | 9.14.14 | Søren Lund Sørensen - 1997 | Aalborg AM | Onsdagsstævne, Aalborg | 2016-08-17 |
17 | 9.19.45 | Frederik T. Kapper - 1995 | Herning LK | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
18 | 9.30.43 | Casper Giversen - 1997 | Århus 1900 | Tårnby Games, Tårnby | 2016-05-07 |
19 | 9.47.3 | Gustaf Frederiksen - 1997 | Haderslev IF | Regionsstævne, Haderslev | 2016-05-26 |
20 | 9.47.47 | Rasmus Kristensen - 1997 | Odense Atletik | Jubilæumsstævne, Skive | 2016-12-10 |
21 | 9.59.83 | Jacob Qvist Jensen - 1995 | Aarhus Fremad Atletik | Herning Games, Herning | 2016-05-16 |
22 | 10.16.00 | Lucas Balling - 1997 | Fremad Holbæk | UP-stævne 6, Holbæk | 2016-06-14 |
23 | 10.23.28 | Peter Marius Jensen - 1997 | Sparta AM | Baneturneringen, Østerbro | 2016-08-04 |
24 | 10.32.47 | Lasse Kuhre Hansen - 1996 | Viking Atletik | BM 3000 m, Rønne | 2016-06-08 |
25 | 10.34.89 | Nikolaj Mortensen - 1995 | Nyvest Atletik | BM 3000 m, Rønne | 2016-06-08 |
26 | 10.37.93 | Magnus Elbæk Ditlev - 1997 | Bagsværd AC | Baneturnering 6, Bagsværd | 2016-06-02 |
27 | 10.38.48 | Kevin Sørensen - 1996 | Slagelse Atletik DELTA | Baneturnering 6, Bagsværd | 2016-06-02 |
28 | 10.48.75 | Lukas Jensen - 1997 | Ballerup AK | Lysstævne, Tårnby | 2016-10-07 |
29 | 10.53.17 | Frederik Bjergen - 1997 | Aalborg AM | Onsdagsstævne, Aalborg | 2016-08-17 |
30 | 12.23.1 | Peter Bjørn - 1996 | Vejen AF | Klubløbestævne, Vejen | 2016-09-29 |
Kuglestød
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
Højdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 1.76 | Davor Androcec (u) - 1995 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
Længdespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 6.46 | Magnus Ugilt Rasmussen - 1997 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
2 | 6.01 | Rune Drongesen - 1996 | Viborg AM | Göteborg, SWE, Göteborg, SWE | 2016-12-03 |
Trespring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 13.34 | Magnus Ugilt Rasmussen - 1997 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-11-08 |
Stangspring
18 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
60 m hæk
24 kvalificeres i perioden 2016-10-01-2017-02-15. Kun el-tid.
1 | 8.69 | Oliver Ryborg Kjeldsen - 1995 | Århus 1900 | Lincoln, USA, Lincoln, USA | 2017-01-28 |
2 | 9.15 | Martin Johansen - 1995 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
3 | 9.31 | Jacob Aagaard Jensen - 1997 | Aalborg AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
4 | 9.47 | Søren Rahbek - 1997 | Skive AM | Indestævne, Skive | 2017-01-14 |
5 | 10.00 | Jakob Holt Jensen - 1997 | Aalborg AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |
6 | 10.09 | Eliska Maslanova - 1995 | Aalborg AM | Tirsdagsstævne, Aalborg | 2016-12-06 |
7 | 10.17 | Rune Drongesen - 1996 | Viborg AM | DM mangekamp inde, Aalborg | 2017-02-05 |